Temmuz Ayında Emekli Maaşlarına Zam Geliyor

Emekliler için Temmuz zammının detayları büyük bir merakla beklenirken, sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, en düşük emekli maaşlarının ne kadar olacağını duyurdu. Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeler, özellikle dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilemekte ve bu durumdan emekliler de nasibini almakta. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın enflasyonla ilgili iyimser açıklamalarına rağmen, emeklilerin yaşadığı gerçekler çok daha farklı.

Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Emekliler, enflasyonun yükselmesiyle birlikte maaşlarının alım gücünün düştüğünü ve tarihi dip seviyeleri gördüğünü hissediyor. Bu nedenle Temmuz zammı, birçok emekli için büyük önem taşıyor. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, son 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılması yasal bir zorunluluk. Yılın ilk dört ayında kaydedilen enflasyon verilerine göre, emekliler yüzde 18,75 oranında bir artış almış durumda. Mayıs ve Haziran aylarının enflasyon oranları da eklenerek Temmuz zammı nihai olarak belirlenecek.

Akaryakıta okkalı zam için tarih verildi! Akaryakıta okkalı zam için tarih verildi!

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Ali Tezel, emeklilere yapılan zammın beklentileri karşılamayacağını öne sürerek, Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 oranında bir zam yapılmasını öngörüyor. Tezel, "Emekliler refah payı artışı beklememeliler. Mevcut ekonomi yönetimi, refah payı sunmakta isteksiz. Yasal olarak enflasyon farkını uygulamak zorunda kalsalar da, ellerinden gelse bu oranı daha da düşürürler," dedi. En düşük emekli maaşının şu anda 10.000 TL olduğunu belirten Tezel, Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte bu rakamın 12.500 TL’ye çıkacağını tahmin ediyor. (Haber Merkezi)

Kaynak: Haber Merkezi