Her yıl iki defa maaşlarına zam alan emekliler Temmuz ayının yaklaşmasıyla yeni maaş oranlarını merak etmeye başladı. Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alan memur ve emekliler maaşlarına 6 aylık enflasyon farkına göre 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında zam almıştı.

YÜZDE 22'NİN ÜZERİNDE ZAM
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldu.
Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

Norveç'te Asgari Ücret 2024 Yılında Ne Kadar? Ortalama Maaşlar ve Yaşam Maliyeti Norveç'te Asgari Ücret 2024 Yılında Ne Kadar? Ortalama Maaşlar ve Yaşam Maliyeti

ZAM KÖK MAAŞA MI GELECEK?
Emeklilerin merak ettiği konuların başında zammın kök maaşa mı yoksa en düşük emekli maaşıma mı geleceği de yer alıyor. Zam oranı normal koşullarda kök maaşa uygulanıyor.
Kök maaşlar enflasyon ile artmasına rağmen en düşük maaşın altında kalıyorsa, emekli en düşük emekli maaşını alıyor. 

EN DÜŞÜK MAAŞ BEKLENTİSİ 12 BİN 500 TL
Ocak ayında kök maaşı 10 bin liranın altında kalan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya getirilmişti.
Bu uygulamanın devam etmesi ve en düşük maaşın 6 aylık enflasyon oranında artırılması halinde en düşük emekli maaşı 12 bin 500 lira olacak.

Muhabir: Mine Eren