AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Emine’nin azmi ve başarısı

A+A-

Adı Emine Atay, üç çocuk annesi; ilkokuldan sonrasını okuyamamış. Evlenmiş çocuk sahibi olmuş. Ama o içindeki okuma aşkı hiçbir zaman tükenmemiş. İlk fırsatta okumak için yeniden harekete geçmiş. 
Emine önce ortaokulu dışarıdan bitirmiş. Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı etüt merkezi sayesinde ortaokulu bitirip yine dışarıdan Lise eğitimine başlamış. Etüt merkezinin belki de en çalışkanları arasında olduğu söylenebilir. En çok soran, öğrenme arzusu ile etüt merkezindeki görevlilere sürekli danışan Emine başarı ile Lise’yi de tamamladıktan sonra okumanın yaşı oktur diyerek üniversite sınavlarına hazırlanmaya başlamış.
Buraya kadar olan kısmı Emine bakın nasıl anlatıyor.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na teşekkür eden Emine, "Ortaokulu ve liseyi dışarıdan okudum. Liseyi Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu etüt merkezinde çalışarak bitirdim. Onlarla üniversite sınavına da hazırlandım ve onların sayesinde kazandım" diyor.
O içindeki okuma azmini hiç yitirmeyen 43 yaşındaki Emine aynı azim ve aşk ile yine Aydın Büyükşehir Belediyesi etüt merkezinde üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Lise bitmiştir, artık daha yukarıya tırmanmak gerekmektedir. Bunun için de ilk hedef üniversite sınavlarına hazırlanmak, ardından üniversiteyi bitirmek.
Bu noktada Emine hedeflerini anlatırken; "Burada hem liseyi bitirdim hem de üniversiteyi kazandım. Önce benim gibi dışarıdan liseyi bitirmeye çalışanlar için ayrı bir sınıf açtılar. Kendi yaş grubumda veya daha büyük öğrencilerle derslere geldim. Bazıları devam etti, bazıları ailevi sebeplerden bırakmak zorunda kaldı. Fakat ben üç yıl boyunca devam ettim. Çok da iyi oldu. Gençlerle beraber sınava hazırlandık. Bana gençlerin verdiği heyecan ve emek vardı. Onların sayesinde ben de kendimi genç hissettim. Çocuklarım ve ailem çok destek oldu. Ailemin, eşimin ve çocuklarımın desteği olmasa zaten sınavı kazanamazdım" diyor ve Atatürk Üniversitesi’ndeki lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine devam edeceğini de ifade ediyor.
Üç çocuk annesi Emine’nin bu azmini ve başarısını kutlamamak elde değil. Kadınımızın eline bir olanak verildiğinde başaramayacağı hiçbir şey olmadığını 43 yaşındaki Emine Atay bir kez daha kanıtlamış oldu. Yine onun ifadesi ile eğer önünüze bir hedef koyarsanız o hedefe doğru gitmek başarıyı getiriyor. İnanıyorum ki, Atatürk Üniversitesi’ndeki lisans eğitimini de başarıyla tamamlayacak olan Emine Atay, yüksek lisansını da yapacak ve gelecekte karşımıza başarılı bir kadın olarak çıkacaktır.
Emine Atay’ı bu başarısından ve azminden dolayı kutluyorum. Ayrıca Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de yarattığı etüt merkezi gibi olanaklar nedeni ile takdiri hak ettiğini düşünüyorum. Umarım Emine Atay gençlerimize iyi bir örnek olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar