UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

EMZİRMENİN HEM ANNEYE HEM DE ÇOCUĞA FAYDASI VAR

EMZİRMENİN HEM ANNEYE HEM DE ÇOCUĞA FAYDASI VAR

Emzirme haftası gelmişken bu hafta bu konuya değinmek istiyorum. Tatlı bir bekleyiş olan gebelik süreci bitti. Artık bebeğiniz kucağınızda! Ona en iyi besin, anne sütü. Ve hem size hem bebeğe birçok faydası olan emzirmeye göz atalım. 
Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmeyi ve katı gıdalar verildikten sonra bile en az 1 yaşına kadar veya hem anne hem de bebek bırakmayı kabul edene kadar devam etmesini önerir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de 2 yaşına kadar veya daha uzun süre emzirmeyi öneriyor. Bu örgütler maksimum verim için doğumdan bir saat sonra başlamanızı önerir.
Bebek için en ideal besin anne sütüdür.
Anne sütü, bebeğin hayatının ilk 6 ayında ihtiyaç duyduğu her şeye doğru ölçüde sahiptir. Bileşimi, özellikle yaşamın ilk ayında bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişir.
Anne sütü önemli antikorlar içerir
Anne sütü, bebeğinizin ilk aylarda kritik olan virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla yüklüdür. Bu özellikle ilk süt olarak bilinen kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) ve ayrıca birkaç başka antikor sağlar. IgA, bebeğin burnu, boğazı ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak bebeği hastalanmaktan korur.
Emzirmek hastalık riskini azaltabilir
Anne sütü orta kulak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonları, bağırsak dokusu hasarı, ani bebek ölümü sendromu (SIDS), alerjik hastalıklar, şeker hastalığı (diyabet), çocukluk dönemi lösemisine karşı koruyuculuk sağlar.
Emzirmek kilo vermenize yardımcı olabilir
Emziren anneler emzirmeyen annelere kıyasla daha fazla kalori yakıyor. Özellikle kilo verme sürecinde bedeninizde bizimle iş birliği halinde!
Emzirmek rahim kasılmasına yardımcı olur
Hamilelik sırasında rahminiz muazzam bir şekilde büyür neredeyse karnınızın tüm alanını doldurmaya kadar genişler. Doğumdan sonra rahminiz, eski boyutuna dönmesine yardımcı olan involüsyon adı verilen bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin, bu süreci yönlendirmeye yardımcı olur.  Vücudunuz doğum sırasında bebeği doğurmaya ve kanamayı azaltmaya yardımcı olmak için yüksek miktarda oksitosin salgılar. Yeni bebeğinizle bağ kurmanıza da yardımcı olur. Oksitosin emzirme döneminde de artar. Rahim kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltır, rahmin eski boyutuna dönmesine yardımcı olur.
Mamaya Kıyasla Emzirmek Zamandan ve Paradan Tasarruf Sağlar
Emzirmek ücretsiz! mamaya para harcamak, bebeğinizin günlük ne kadar içmesi gerektiğini hesaplamak, şişeleri temizlemek ve sterilize etmek için zaman harcamak, şişeleri gecenin ortasında karıştırıp ve ısıtmak zamanınızı alabilir. Oysa anne sütü her zaman doğru sıcaklıkta ve içmeye hazırdır.
İlk 6 ay SADECE anne sütü bebeğiniz için yeterli olacaktır. Emzirme hem size hem de bebeğinize büyük fayda sağlar. Sevgi ve sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
UZMAN DİYETİSYEN RANA ALKANALKA Arşivi
SON YAZILAR