En fazla ihracat yapan firmalara ödül

Aydın’da gerçekleştirilen “İhracat Buluşmaları” toplantısında en çok ihracat yapan 5 firmaya ödül verildi. Toplantıda konuşan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, incire sahip çıkılması gerektiğini belirterek, prim desteği istedi.

Ege İhracatçı Birlikleri ile Dünya Gazetesi iş birliğiyle Aydın Ticaret Borsasında düzenlenen “İhracat Buluşmaları” toplantısı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, kentte, 3 milyon 600 bin dekar alanda tarımsal üretim yapıldığını söyledi. Kentte 2021 yılında, 1 milyar 26 milyon dolar ihracat yapıldığını belirten Çondur, kuru incirde 86 milyon dolar, zeytinde 25 milyon dolar, çam fıstığında 27 milyon dolar, kuru kayısıda 27 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığını ifade etti. 
 

DESTEKLEMELER ARTTIRILMALI
Çondur, zeytinyağında, ürün bazında sorun yaşandığını ifade ederek, zeytinyağı desteklemelerinin, artırılması gerektiğini belirtti. Desteklemelerin artırılması durumunda İtalya, İspanya gibi ülkelerle rekabet edebileceklerini aktaran Çondur, “Ülkemiz ekonomisine önemli miktarda döviz getirisi sağlayan zeytinliklerin, maden şirketlerinin yağmasına açılması kabul edilemeyeceğini de belirtmek isterim. Ayrıca dünyada lider konumda olduğumuz incirimize de sahip çıkılmalı ve prim desteği verilmesi gerekmektedir.” dedi.

 

EN ÇOK İHRACAT MADEN SEKTÖRÜNDE
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er de Aydın’ın, Türkiye’de en fazla ihracat yapan 23. il olduğunu belirterek şehrin, ilk 10 kent içerisine girmesi temennisinde bulundu. Er, Aydın’ın ihracatına en çok katkının da 200 milyon dolarla madencilik sektörüyle yapıldığını söyledi.  

 

“BİRÇOK SEKTÖRDE ÖN SIRALARDA”
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise, ihracatın kısa sürede ikiye katlanmasını ümit ettiğini ifade etti. Tarım ve sanayi ile Aydın’da ihracatı artırmaya yönelik potansiyelin bulunduğunu kaydeden Eskinazi, şöyle devam etti:
“Türkiye’de ihracatın başladığı yer İzmir, ancak ihracatta ilk ürün Aydın’ın inciridir. Ülkemizde kurulan ilk İhracatçı Birliği; Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ydi. Aynı zamanda bildiğiniz gibi; Türkiye'de ilk demiryolu İzmir-Aydın arasında yapılmış, bunun nedeni de Aydın incirinin, pamuğunun dünyaya daha hızlı ve daha verimli ulaştırılması içindi. Bugün ise baktığımızda madencilikten otomotive kuru meyveye kadar birçok sektörümüz Aydın ilimizin ihracatında ön sıralarda.” 
Öte yandan 2021 yılında en çok ihracat yapan 5 şirkete de ödülleri, protokol üyelerince verildi.

 

Dünya Gazetesi’nin sempozyumuyla devam eden programa Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin katıldı.

İzlenme: 305

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar