Engelliler denize ulaşmak istiyor

Engelliler denize ulaşmak istiyor

Aydın’da yaşayan engelli vatandaşlar, denize girip serinlemek için yetkililerden engelsiz plaj talep etti.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Engelli bireylerin de denize girmeye hakkı olduğunu ifade eden bedensel engelli Katre Lale Ekinci’nin babası Bülent Zülfü Ekinci, “Normal vatandaşlar gibi bu özel bireylerin de serinlemeye hakkı var” dedi.

Aydın’da binlerce engelli vatandaş var. Koronavirüs sürecinde engelli bireyler uzun süredir evlerinden dışarı çıkmadı. Aileler engelli çocuklarını sıcak yaz günlerinde denize götürüp normal vatandaşlar gibi serinleyip gezmelerini istiyor. Aydın’da engelli bireyler için düzenlenen sahiller olmadığı için yaz aylarında herkes denize girerken onlar eve mahkum oluyor. 

Efeler’de yaşayan 21 yaşındaki Katre Lale Ekinci, doğuştan bedensel ve zihinsel engelli. Kızının yüzünde ufacık bir tebessüm görünce dünyalar kendisinin olduğunu belirten Bülent Zülfü Ekinci, engelli bireyler de toplumun bir parçası olduğunu ve sahillerde engellilerin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Kızının tekerlekli sandalye ile hayatını idame ettiğini belirten Ekinci, “Bütün ihtiyaçları bizim tarafımızdan karşılanıyor. Yani kendi başına hiçbir şey yapamıyor. Bizim sıkıntımız şu; kızım 21 yaşına girdi.  Aydın çok güzel bir şehir ve sahilleri var. Türkiye’nin dört bir yanından hatta yurt dışından vatandaşlar gelip Aydın’ın eşsiz güzelliğe sahip sahillerinde denizin keyfini çıkarıyor. Ama engelli bireyler maalesef unutulmuş durumdayız. Tekerlekli sandalyeyle kızımı sahile götürüp denize girmesini sağlayamıyorum.” dedi.  

SAHİLLERDE ENGELLİLER UNUTULMUŞ
 Tekerlekli sandalye ile sahile girdiği zaman kumsala saplandığını ve hareket edemediklerini dile getiren Ekinci, “Bizim isteğimiz Didim, Kuşadası gibi sahillerimize engellileri tekerlekli sandalye ile kumsaldan denizin içine kadar ulaşımının sağlanması. Mesela Fethiye’de yapılmış bu işlem. Sahile engellilerin erişiminin sağlanması için sezonluk yollar yapılmış. Sezon bittikten sonra bu ahşap yollar toplanıyor. Yani bizim isteğimiz aslında çok basit. Şu anda Aydın'ın bu sıcağında arabamız var ama denize gidemiyoruz. Engelliler için soyunma kabini yok. Sahillerde engelliler için hiçbir düzenleme yok. Sahiller düzenlenirken engelliler unutulmuş.” diye sitemde bulundu. 

ENGELLİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR
Aydın’daki bütün engellilerin yüzmeye hakkının olduğunu belirten Ekinci, “Engelli bireylerin toplumun bir parçası olduğunu bütün yetkililerin unutmaması gerekiyor. Toplumun her alanında engellerin yararlanmaya hakkı olduğunu düşünüyorum. 21 yıldır ben kızımı denize götüremiyorum. Nedeni sahilde engelliler için bir düzenlemenin olmaması. Halbuki bu sorunu belediye başkanları çözüp engelli bireylerin denizden yararlanmasını sağlamaları oldukça basit. Aydın’da engelsiz sahil istiyoruz” dedi.

AMAÇ HİZMETSE HER TÜRLÜ YOL MÜBAH
Belediyelerden talepte bulunduklarında karşılarına kanuni engellerin çıktığını ifade eden anne Şule Ekinci, “Bende bu konuda bir takım araştırmalar yaptım. Engelli bireylerin tekerlekli sandalyeyle kuma batmadan denize ulaşmalarını sağlayacak aparatlar, sezonluk takıp çıkartılacak şeklinde. Bu aparatlar kimseye zarar vermeyeceği gibi engelli bireylerin yüzünü güldürecek. Kanuni açıdan baktığımızda her birey gibi engellilerin de her türlü haklardan faydalanabilir. Yani amaç hizmet ise her türlü yol mübah” diye konuştu.

engelliler-engelsiz-sahil-istiyor-168154-1a91c5e7517d2ca0e12424eaf88f9d46.jpgengelliler-engelsiz-sahil-istiyor-168154-aef8b3b9d46dfbd529a131c4696432fc.jpgengelliler-engelsiz-sahil-istiyor-168154-c262ad914ab2cd0338974fd6ea090469.jpgengelliler-engelsiz-sahil-istiyor-168154-ece6bf6ff96ce0d69f772d233b8ca88b.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.