Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Ebru Görmez'in haberine göre, Engelsiz Yaşama Derneği’nin yayınladığı ve resmi olmayan verilere göre, Türkiye’de 9 milyona yakın engelli birey yaşamını sürdürüyor. Bu nedenle de ülkemizde engelli bireylerin ve onların bakımını üstlenen kişilerin faydalanabildiği çeşitli haklar bulunuyor. Bunların arasında öne çıkan taşıtlardan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmaması hakkının engellilerin elinden alınacağı iddia ediliyor.

“KANUNLA İLGİLİ 2 ÇALIŞMA VAR”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Didim ve Yöresi Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Tuncer Kara, “Meclis'e gelecek düzenleme için iki alternatif üzerinde çalışıldığı öğrenildi. İlk alternatifte istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması, taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi, her yıl yeniden değerleme oranında artan tutarın yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması ve Cumhurbaşkanı'nın yeniden değerleme oranında artan tutarı, yüzde 50'sine kadar artırma yetkisinin kaldırılması üzerinde çalışılıyor. İkinci alternatifte ise ÖTV Kanunu'ndaki istisnanın kaldırılması, teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması, engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterler esas alınarak ilgili bakanlık tarafından nakit desteği verilmesi üzerinde çalışılıyor.” dedi. 

Didim'de 'ÖMK' tepkisi! Didim'de 'ÖMK' tepkisi!

Engellilerin Otv Indirimine Kisitlama Iddiasi Internet Gazte Ebru Gormez 482662 4Ad17673Ae0057Ecc5F707F5Df86Ccaa

“HAKKIMIZI ÇALMAYIN”
Engelli bireylerin haklarının çalındığını vurgulayan Kara, “Engelli kişi adına ÖTV istisnalı araç alıyorsunuz.  Bu aracı engelli kişinin yararına kullanmıyorsanız, tespit edildiğinde; ödemediğiniz ÖTV'yi ödeyeceksiniz. Mevzuat böyle. Örneğin; yaşlı babanızın adına araç aldınız. Babanız Manisa'da yaşıyor. Siz, Ankara'da yaşıyorsunuz ve aracı kullanıyorsunuz. İşte siz, bizim haklarımızın elimizden alınma sebebisiniz. Suçlusunuz! Ya da örneğin; oğlunuz adına ÖTV istisnalı araç alamadınız ama oğlunuzun bu hakkını birine sattınız. O biri size 50 bin lira verdi, siz de mutlu oldunuz. Bakın siz bu durumda iki kat suçlusunuz zaten. Onuru olanlar, çocuğunun hakkını satmaz.  Ya da çocuğunuz adına araç aldınız ama eşinizden boşandınız. Çocuğu eşinize bırakıp çekip giderken aracı da alıp gittiniz. Çocuğunuzun hakkını alıp gittiğiniz yerde suçlusunuz!” ifadelerine yer verdi.
 
“TEK İSTEĞİMİZ MEVCUT OLAN YASAYI KORUMAK”
Engelsiz bireyler tarafından haklarının ihlal edildiğini vurgulayan Kara, “Yatağından kalkamayan, kalkamadığı için evde sağlık hizmeti aldığınız yani hastaneye muayeneye dahi götürmediğiniz annenizi, babanızı ya da büyük annenizi, büyükbabanızı, sırf araç almak için, yüzde 90 veya üzerinde bir engelli raporu almak için, hastaneye taşıyorsunuz. Aracı, kendi yararınıza kullanacaksınız. Bunları yapan kişiler aslında biz engelli vatandaşların haklarını gasp edip faydalı işlerde kullanan engelli kardeşlerimizi de istismar etmektedirler. Bu duruma, biz engelli vatandaşlar olarak, haklarımızı koruyup onlara fırsat vermeyeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi haklarımızı tanımıyor ve bilmiyorsunuz, bırakın mevcuttaki haklarımızı kendi yaşam standartlarımızı kolaylaştırmak için kullanalım. Sizlerden tek istediğimiz bu. TBMM’den beklediğimiz mevcut olan yasayı koruyarak istismarı zorlaştırıp engelli vatandaşların araç alımı önündeki mevzuatları kolaylaştırması örnek görme duyma ve ortopedik engeli olan kişilerin araç almaları ve şoför kullanarak bunu yapmalarını sağlayan yasalar çıkartılması.” ifadelerini kullandı.
 

Muhabir: Ebru Görmez