Enginar üreticileri taleplere yetişemiyor

Enginar üreticileri taleplere yetişemiyor

Aydın’ın Efeler ilçesindeki çiftçiler bu yıl havaların soğuk ve yağışlı geçmesi nedeniyle enginar hasadına iki ay gecikmeli olarak başlamalarına rağmen ürünlerin az talebin fazla olması nedeniyle fiyatlar yüksek olduğu için yüzleri gülüyor.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT)  Aydın’daki üreticiler bu yıl talebi karşılamakta zorlanıyor. Efeler İlçesinde yaklaşık 5 bin dönüm alanda çiftçiler enginar üretimi yapıyor. Normalde Ocak ayının ilk haftalarında hasat edilmesi gereken enginar, bu yıl yağış ve soğuk hava nedeniyle Mart ayında hasat edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl ürün çok olduğu için tanesi 60-70 kuruştan üreticiden alınırken  bu yıl ise ürünlerin geç çıkması nedeniyle tanesi kalitesine göre 1 lira 60 kuruş ve 1 lira 80 kuruş arasında değişin fiyatlarda alıcı buluyor. Pazarda enginarın tanesi ise 4-5 liradan satılıyor. Ürünün az, kalitenin ve fiyatın yüksek olmazı üreticileri mutlu etti. 
Aydın’daki çiftçilerin üretmiş olduğu sakız, bayram paşa, mor ve hibrit türlerindeki enginarlar başta İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa olmak üzeri yurdun değişik illerine gönderiliyor. Enginardan tüketiciler, dolma, konserve ve çeşitli yemekler yaparken karaciğere de iyi geldiği için çok talep görüyor. 
Aydın’da alternatif ürün olarak enginarın çiftçiler tarafından üretildiğini belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın’da sadece Efeler ilçesindeki üreticilerin enginar ürettiğini ve Bursa’dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi. Genelde enginarı aile çiftçiliği yapan üreticilerin diktiğini kaydeden Kendirlioğlu, Aydın’da enginar ekim sahalarının hızla arttığını belirtti. Enginarın sağlık dostu bir ürün olduğunu vurgulayan Kendirlioğlu, Efeler’de enginar üretimi yapılan alanın yüzde 70’inde iyi tarım uygulamasının kayıtlar altına alındığını söyledi. Organik tarım ile Aydın’da enginar üretildiğinin altını çizen Kendirlioğlu, tüketicilerin gönül rahatlığıyla tüketebileceğini aktardı. Enginar üreticilerinin en büyük sorunu ilk ürünün Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirilmesi nedeniyle istediği fiyata ürünü satamadığını kaydeden Kendirlioğlu, devletin öncelikle kendi üreticisine sahip çıkması gerektiğini ifade etti. 
Efeler’deki 340 dönüm arazide enginar üretimi yapan Efeler Ziraat Odası İkinci Başkanı ve enginar üreticisi Suat Uğurlu,  üç dört yılda bir enginar dikimini yenilediklerini ve Aydın’da sakız, bayram paşa, mor ve hibrit türünün yetiştirildiğini söyledi. 

ÜRETİCİ CUMHURBAŞKANININ AYDIN ENGİNARININ TADINA BAKMASINI BEKLİYOR
Havaların soğuk olması nedeniyle bu yıl ürünlerin kesimine geç başladıklarını ama kalitenin çok iyi olduğunu aktaran Uğurlu,  “Bu yıl geçtiğimiz yıla göre rekolte düşük ama kalite iyi. Enginar bu yıl az olduğu için talep de çok fazla. Bu da bizleri mutlu ediyor. Çünkü geçen yıl 60-70 kuruşa sattığımız ürünleri bu yıl  1 lira 80 kuruşa kadar satabiliyoruz. O yüzden çiftçi ürünün az olmasına üzülmediği gibi fiyatların yüksek olmasından dolayı mutlu. Tek arzum Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aydın enginarının tadına bakması. Aydın Milletvekilleri ve Bakanlardan ricam, Sayın Cumhurbaşkanına enginarımızı tatması için bize yardımcı olmalarını istiyorum” dedi. 

ÜRETİCİ TALEBİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR
Enginar üreticisi Adnan Yalçın, 2018 yılında enginarı Ocak ayında hasat ettikleri ama bu yıl hasadın Mart ayına sarktığını söyledi. İki ay gecikmeli kesime başladıkları için talebi karşılamakta zorlandıklarını aktaran Yalçın, enginar fiyatının yüzlerini güldürdüğünü belirtti.

Sezonun başında enginarın tanesinin 5 liradan satıldığını belirten enginar toptancısı Uğur Akkaya, Aydın’dan her gün binlerce ürünün İzmir, İstanbul, Bursa ve Ankara’ya götürüldüğünü kaydetti. Her gün kesim yapılmasına rağmen talebi karşılayamadıklarını ifade eden Akkaya, en çok bayram paşa ve sakız türünün rağbet gördüğünü söyledi.

enginar-fiyatlari-ureticinin-yuzunu-guldurdu-104790-91694858200acb4e1bb871d0d99e1164.jpgenginar-fiyatlari-ureticinin-yuzunu-guldurdu-104790-f0cfab683092b4221c1a449737ff5610.jpgenginar-fiyatlari-ureticinin-yuzunu-guldurdu-104790-cfad2557d677b956e079793afb8941b3.jpgenginar-fiyatlari-ureticinin-yuzunu-guldurdu-104790-03c4b1f87dd697e4697df94aeb537ab4.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum