Erdoğan Eker: Heyecanı sevmeyen gazeteciliği sevmez

Erdoğan Eker: Heyecanı sevmeyen gazeteciliği sevmez

Nazilli’de tek sürekli basın kartına(şeref basın kartı) sahip olan emekli öğretmen, duayen gazeteci Erdoğan Eker evinin kapılarını Aydın Hedef Gazetesi olarak bizlere açtı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Eker'le öğretmenlik, gazetecilik mesleği, spor kulübü yöneticiliği ve Nazilli siyaseti üzerine keyifli bir sohbet yaptık. Eker'in bizlerle paylaştığı bir anısı gazetecilik mesleğinin gerçekleri nasıl ortaya çıkardığını gözler önüne serdi.


Sizi tanıyabilir miyiz?

75 yaşındayım. Memur babanın 5 evladından biriyim. 4’müz erkek 1 tane kız kardeşimiz var. Babam Sümerbank açıldığı zaman 25. Memur benim babammış. Atatürk müzesinde 25. sayfada benim babamın resmi vardır. Biz Nazilli’de doğduk, Nazilli’de büyüdük. Lise tahsilini burada bitirdim. Öğretmen olarak Eskişehir ön lisans mezunuyum. 30 yıllık emekli öğretmenim, eşimde emekli öğretmen. 2 tane evladımız var. Oğlum Nazilli İlçe Spor Müdürü Güven Eker, kızım var oda emekli oldu bankacıydı. 4 torunum var. Allah’a çok şükür 5 kardeş birbirimizin acısını yaşatmadı, birbirimizi bağlı bir aileyiz.

Gazeteciliğe merakınız nasıl başladı?

Her şeyden önce öğretmenim ancak ilkokul çağından bu yana yazmayı çok meraklıydım. Lise bitirmelerde kompozisyon dersi vardı o zaman en yüksek puanı ben almışım yetmemiş öğretmenler beni görmek istemiş. Çok iyi bir kompozisyon yazdığım için bana teşekkür ettiler. Konuyu işlemem, konuya girişim, konuyu sonuclandırman çok mükemmel dediler. Beni tanımak istediler. Gazete yarışmalarına katılmayı çok severdim. 1960 yıllarında  İzmir’de Demokrat İzmir Ğazetesi vardı birde Ege Ekspres gazetesi vardı. 15 yaşında başladı gazeteye merakım. 1994'te öğretmenlikten emekli olduktan sonra, üniversite  sınavlarına girmiştim. Bir iddia üzerine Ege Üniversitesi Basın Meslek Yüksek Okulunu  kazandım. 1994 yılında emekli olunca Yeni Asır Gazetesi beni bırakmadı ve beni kadrolu yaptılar. 17 sene Yeni Asırda sonrada Haber Türk’te 5 sene  orada hizmet verdim. 22 yıldır aktif gazetecilik mesleğini yapıyorum halen daha Nazilli’de yerel gazetelerde köşe yazılarım çıkıyor.

Neden Gazetecilik?

Haksızlığa karşı hep tepki vermişimdir. Haksızlığı sevmiyorum ve bu haksızlığa en iyi tepkiyi gazetecilerin verdiğini gördüm. Gazeteciler bütün yanlış ve yasak işlerde ilk tepkiyi yazarlar çizerler. Hiç bir olaya ben tek bir pencereden bakmadım geniş kapsamlı her açıdan baktım çünkü gazetecilik at gözlüğü gibi bakılacak bir meslek değildir. Mücadele etmeyi de seviyorum gazeteciliği de çok seviyorum. Gazetecilik her şeyden önce heyecandır, heyecanı sevmeyen bir insan gazeteciliği sevmez zaten. Zamana karşı yarıştır gazetecilik. Haberin aslıyla oynanmaz, haberin aslına yorum yapılmaz önce haberi yayacaksın, toplumun haber alma hakkını sahip çıkarak doğru haberi yaşandığı şeklinde vereceksin. Gazeteciliğin birinci karşılığı huzurdur vicdanen huzurluysanız doğru işi yapıyorsunuzdur.

Genç gazetecilere tavsiyeniz nelerdir?
Gazetecilik mesleğinin 13 -14 maddelik ilkeleri vardır. Herkes o ilklerin ışığında gazetecilik yapmalı çok önemlidir. Bizim ilk zamanlarımızda gazeteci politikacı ilişkilerimiz, gazeteci zengin ilişkilerimiz, popüler çevreyle ilişkilerimiz hep bize çok dikkat edin derlerdi. Türkiye gazeteciler cemiyetinin Türkiye’nin bir çok yerinde verilen seminerlere katıldım. Burada gazetecilik bakışımdaki eksikleri tamamladım bu önemlidir. Mesela ben eğitimciyim. 30 yıllık öğretmenim. Bu çocuk  öğrenmiyor derler hayır, o çocuk öğrenmiyor diye bir şey yoktur, öğretilmeyen çocuk vardır. Gazetecilik de öyledir. Bu gazeteciden gazeteci olmaz diye bir şey yok, gazeteciye objektif bakmayı öğretirsen, o heyecanı yaşarsa ve haberi saptırmadan vermeyi alışkanlık hale getirse o  başarılı bir gazeteci olur. 

Günümüzde gazetecilik nasıl bir durumda?

Günümüzde gazetecilik, Nazilli’de gazetecilik yapanlar bir bakıma şanssız. Neden şansız. Nazilli ekonomik yönden kalkınmış bir ilçe değil. İşçi kesimin bulunduğu bir ilçe işçi kesim ama 3 bin 500 kişi çalıştırılan Sümerbank kapatılmış 90’lı yıllarda, Köytaş talihsiz yönetilmiş oda kapatılmış. Sadece bu iki yerde çalışan 4 bin 500 işçisi şuanda Nazilli’ye bıraktığı her ay 50 milyon lira yapar. Bu para kesilmiş. Nazilli’de sanayi gelişmemiş. Peki Nazilli’de para nerede dönecek? Eğer Nazilli sanayide gelişmiş bir yer olsaydı gazeteci arkadaşlar bugünkü kazançlarının iki üç misli üzerinde  kazançla evlerine dönerlerdi. Nazilli için emekli şehri diyorlar söyleyen doğru söylüyor. Bugüne kadar Nazilli’yi temsil etmiş abilerimiz, büyüklerimiz maalesef Nazilli’yi tam savunamamışlar.

Nazilli’ye üniversite ne kazandırıyor?  Üniversitenin katkısı nedir? 

Üniversite şehri temeli atıldı ama her geçen gün geriye gidiyor. Ne kadar üniversite şehri olduk işte bu çok önemli. 6 yıl öncesi 13 bin olan öğrenci sayısı olan Nazilli’de bugün bu sayı 9 bin 753. Ne eksik ne fazla kayıtlı olan rakam bu. Sayın üniversite müdürlerimiz, dekan arkadaşlarımızla görüşmemizde 4 sene sonra bu sayının yüzde 40 azalacağını ifade ettiler. Ne tahmin ettiklerini sordum kendilerine 6 bin ile 6 bin 500 arası bir öğrenci düşünüyoruz dediler, eğer bunlarda doğru çıkarsa Nazilli’yi temsil eden insanlar bu sorunların üzerine gitmezse 4 yıl sonra ne burada bir öğrenci kafeteryası kalır, nede işleyen yurtlar kalır. Şuanda bütün yurtlar yüzde 30 kapasite ile çalışıyor. Neden böyle?  Yine Nazilli’nin hakkını savunmadığımız için. Nazilli’de çalışan gazetecilerin sorunudur, Nazilli’nin geleceği. Meydanlara çıkıp da  ‘üniversite şehri olacağız’ diye konuşmak, bana göre Nazilli’ye bir ihanettir çünkü ortada bir gerçek var. 4 yıl sonrasının önlemlerini alsınlar.

Bir dönem Nazilli Spor Kulüp Başkanlığı yaptınız o sürece anlatır mısınız?

40 yaşına kadar futbol oynadım. Kütahya sporda 4 yıllık profesyonel futbolculuğum var. Dönemin Belediye Başkanı Haluk Alıcık, keşke bana izin verseydi de yönetim kursaydık. Nazilli çocuklarından bir Nazilli spor oluştursaydık bunu yapamadık. Bugün süper ligde, 1. ligde 2. ligde kulüpler ekonomik yönden dökülmekte ve kulüplere anahtar vurulmakta. Nazilli ve çevre  çocuklarından bu Nazilli sporu yürütmeye çalışsınlar. Yetiştirdiğimiz futbolcuları satarak kulübede gelir sağlayabilirler. 

Nazilli siyasetini nasıl görüyorsunuz?

Nazilli siyasetini incelerseniz, eskiden CHP'li Ahmet Şensan, rahmetli Yavuz Kaynarı görürsünüz. Nazilli renkli bir siyasi potansiyele sahiptir. Nazilli adama oy verir iyi adam seçerler. Esat Ergüler başkanım çıktı sonra Haluk Alıcık çıktı. Şimdi de Kürşat Engin Özcan çıktı. Nazilli güven duyduğu adaya oy verir, güven duyduğu siyasete oy verir. Kendisini bir partiye kitlemez ben Nazilli’yi öyle görüyorum ama Nazilli’nin en büyük dezavantajı maalesef her geçen gün yıpranması gelişmemesi. Sorunlarımız çoğalıyor şuanda Nazilli’nin alt yapı su şebekesi 25 km üzerindedir daha bir kilometresi yapılmamıştır ve yüzde 50 su kaçırmaktadır. Nazilli gelecekte susuz kalabilir mi? Evet susuz kalabilir. Neden kalır? Su şebekeleri çürüdüğü için kalabilir. Bunlar ne zaman olacak bilmiyorum uzun vadeli ya da kısa vadeli bir çalışma projesinin hazırlanması lazım.

Gazetecilik hayatınızda bir anı paylaşır mısınız bizimle?

Bir çok anım var, burada bir kadın doğum uzmanı çok kilolu olan ve özel doktorlarının sakın normal doğum yapmayın bu çocuk normal doğumla anneden kurtulmaz bunu sezeryanla alın diye rapor verdiği halde o günün kadın doğum uzmanı nöbetçi doktor kadını  normal doğuma alıyor. Genç anne doğum yaparken çocuğun başı anneden kurtuluyor ama omuzları çıkmıyor. Bu safer omuz çıkmayınca doktor telaşlanıyor ve çocuğun başını kesiyorlar. Ben çocuğun kesik başını yıkanırken gittim yakaladım. Nazilli dışında bir yerde bunu en ince teferruatına kadar ortaya  çıkardım ve doktoru içeri aldılar. Bu haberim manşetlerde ‘Cinayet Gibi Doğum’ başlığıyla çıktı.  Doğumdaki hemşireler yok kesilmedi diye rapor verdiler bunu unutmam.

gazetecilige-gonul-vermis-duayen-erdogan-eker-144320-7204d9ac1362616317ff4b0ecc4e9160.jpeggazetecilige-gonul-vermis-duayen-erdogan-eker-144320-18822b98c9ca954386330e00355cc10c.jpeggazetecilige-gonul-vermis-duayen-erdogan-eker-144320-69291bcf915d9b75dd9c8369e594de93.jpggazetecilige-gonul-vermis-duayen-erdogan-eker-144320-ac59034af48509fa5d3c4375d59a407a.jpggazetecilige-gonul-vermis-duayen-erdogan-eker-144320-b6e000db96fc7ce9bf90747b39873293.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.