(MURAT TAN) Merhum Başbakan Demokrasi Şehidi Ali Adnan Menderes'in memleketi olması münasebetiyle devlet büyükleriyle birlikte yerli ve yabancı bir çok turistin uğrak yeri olan yaklaşık bin nüfuslu Çakırbeyli Mahallesi'nin çiçeği burnunda muhtarı Özer Orcan, devlet yetkililerinden mahallelerindeki bir takım sorunlara dönük çözüm istedi. Öncelikle mahalleye doğal gaz şebeke ağının döşenerek elektrik kablolarının yer altına döşenmesini isteyen Orcan, "Çakırbeyli, Çakırbeyli'den ibaret değildir. Merhum Demokrasi Şehidimiz Adnan Menderes'in emanetidir. Mahallemizin girişindeki 2 kilometre uzaklıktaki Çine Çayı'nın kenarından doğal gaz şebekesi geçiyor. Bu hat mahallemize de uzatılmalıdır" dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN'DAN DESTEK BEKLİYORUZ"

25 yıllık muhtar Mehmet Demir ile birlikte mahallede 15 yıl azalık yapan Çakırbeyli Muhtarı Özer Orcan, "Daha önce mahallemize 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül sayesinde sıcak asfalt yapıldı. Kendisi aynı zamanda mahallemizi ziyaret edip Demokrasi Çınarı'nın altında köylülerimizle sohbet edip çay içti. Kendisi Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in aynı zamanda yakın arkadaşıydı. Sıcak asfalt yapımı Abdullah Gül'e nasip oldu ve hayata geçti. İnşallah doğal gaz şebekesinin gelmesi ve elektrik kablolarının yer altına alınması da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilir. Eğer buna vesile olursa da kendisini tıpkı Abdullah Gül gibi tüm mahalle halkımızla Demokrasi Çınarı altında ağırlamaktan da şeref duyarız" dedi.

"HAFTADA 15 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR"

Çakırbeyli'nin elektrik kabloları nedeniyle leyleklerin koruma altına alınarak sacdan kuş evleri yapıldığını söyleyen Orcan, "Çakırbeyli uzun yıllardır leyleklerin yavru yetiştirme bölgesidir. Bu kapsamda AYDEM kuş evleri yapsa da yavrular kanatlanıp uçmaya hazırlanırken farkında olmadan tellere konarak ölüyor. Bu da bizleri derinden üzmektedir. Bir an önce elektrik kablolarının yer altına alınması gerekiyor. Çakırbeyli gerçekten son yıllarda pazar günleri, komşumuz, mahalle sakinimiz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu'nun destekleriyle kurulmayan başlanan organik köylü pazarıyla bir çok vatandaşın uğrak yeri olmaya başladı. Bu sayede yurt genelindeki birçok yerden haftada 15 bin kişi mahallemizi ziyaret ediyor. Çakırbeyli aynı zamanda belki de Türkiye'de göç alan ender köylerdendir. Bu vesileyle arsa ve lojman sıkıntısı da çekiyoruz. Biz köyümüzün doğallığının bozulmamasına da önem veriyoruz. Köyümüzün girişine yapılacak olan Adnan Menderes Müzesi ile daha fazla yoğunluk yaşayacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

ERDOĞAN İLE BAHÇELİ'Yİ MÜZE AÇILIŞINA DAVET ETTİ

Aydın-Muğla karayolu üzerindeki mahalle girişinde yapımı başlanan Adnan Menderes Müzesi'nin açılışında henüz köye ziyaret gerçekleştirmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de davet eden Orcan, "Merhum Başbakanımız Menderes, Yassıada'dan kurtulabilirse Çine Çayı kenarındaki söğüt ağaçlarının gölgesinde oturma özlemi içerisinde idam edilmiştir. Çakırbeyli, O'nun özlemini çektiği ve asla unutmadığı bir yerdir. Sağ olsun devlet büyüklerimiz müze kurulması için harekete geçtiler. Türk siyasi tarihinde köylümüz Menderes'in yeri asla unutulmayacaktır fakat başarısızlık sonuçlanan darbe girişimi sonrası milletin direnişiyle 15 Temmuz'da hain kalkışmaya karşı dik duran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da gönüllere ve hafızalara kazınmıştır. Kendisini bilhassa mahallemize ve müze açılışına davet ediyor, bazı sorunlarımızın çözümü noktasında yardım ve desteklerini esirgemeyeceğine inanıyoruz" dedi.

menderesin-koyu-hizmet-bekliyor-104551-6d22fff83d3aa382a8a0ac965120fc2f.jpgmenderesin-koyu-hizmet-bekliyor-104551-252e5354a7c7c14090244bcf7b1aa81b.jpgmenderesin-koyu-hizmet-bekliyor-104551-5278c37a0c542c567ef344d9d2980396.jpg

Kaynak: MURAT TAN