MUSTAFA KÖKMEN

MUSTAFA KÖKMEN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan – Merkel Finali

A+A-

Merkel, tam 16 yıl sonra kendi isteğiyle görevini bırakıyor. 2021 yılının Eylül ayındaki seçimler sonrası bir daha siyaset yapmayacağını belirten Merkel şaşırtıcı bir şekilde kariyerini sonlandırıyor.  Tekrar kazanabilecek iken görev bırakıp emekli olmak Türkiye’de alışılagelmiş bir durum değildir. Oysa Şansölye Merkel Almanya’da adeta bir istikrar ve başarı sembolü olmuştu. Merkel son olarak görevi bırakmadan önce mutlaka görüşülmesi gereken liderler listesi hazırlamış ve ziyaretler gerçekleştirmiştir. Merkel, Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ı Türkiye’de son kez ziyaret etti. Bu ziyaret çok anlamlı.16 yıllık Erdoğan – Merkel süreci sona erdi. Merkel’in Avrupa Birliği içerisindeki gücü ve etkisi ve ekonomik gücü Merkel için bir istikrar ve statüko sağlamıştı. Uzun yıllar hem ülkemizde hem dünya siyasetinde lider odaklı, lider merkezli yönetim algısı Almanya’da da kendi göstermiştir. Merkel’in Almanya’sı, 16 yıldır başarılı olabildi ve seçimle kaybetmeden bir efsane olarak Merkel noktayı koydu. 
Tabi ki Merkel – Erdoğan görüşmesi aynı zamanda mülteci mevzusunu da ele alacak. İkili ilişkilerin yanı sıra farklı konularda iş birlikleri ve sorunlar ele alınacaktır. Ancak sembolik olarak bu görüşme siyasi tarihte önemle konuşulacaktır. Son görüşme ve son sözler söylenecek. Sayın Cumhurbaşkanımız Merkel ile uzun yıllar iyi ve güçlü bir ilişki kurdu. Liderler çerçevesinde de ülkeler ekseninde de ilişkilerimiz iyi boyutta ilerlemiştir. Açıkçası Almanya uzun yıllardır Avrupa Birliği’ni kontrolü altında tutmakta. Kimin AB’den bir talebi olursa önce Merkel ile görüşmesi gerektiğini bilmekteydi. Şimdi dünyanın en güçlü uluslararası örgütü olan AB için de bir bakıma yeni bir süreç başlayacaktır. Çünkü bilinmektedir ki; 21. Yy. Lider odaklı dünya düzeninin devam ettiği ve bir liderin bile sistem içerisinde etkisinin bir hayli olduğu bir düzlemde.
Merkel iktidarda kaldığı yıllar boyunca sürekli daha entegre bir Almanya ve Avrupa yaratma yolunda siyaset yaptı. Ketum tavırları ve mütevazı tarzını pek değiştirmedi. Sıradan bir apartman dairesinde kimyager olan ikinci eşi ile yaşayan, kendi alış verişini kendi yapan ve gerekirse tarifeli uçakla da seyahat eden bir lider oldu. Arkasında güçlü ve müreffeh bir ülke bıraktı. Nerede güzel bir şey varsa örnek alınmalıdır. Sonuç olarak tarihe iz bırakan bir lider daha geçip gitti. Sayın Cumhurbaşkanımızın uzun yıllardır sabırla ve istikrarla Almanya ile iyi ilişkiler gerçekleştirmek için mücadelesi unutulmamalıdır. Zaman zaman sorunlar da yaşasak, 16 yıl boyunca iyi ve güçlü ilişkiler kurduk. Yeni dönemde de Almanya – Türkiye ilişkileri istikrarlı bir şekilde gelişecektir. Yeni dünyada liderlerin yeri ve etkisi farklı bir boyut kazanmıştır. Trump sonrası Biden dönemi gibi, Merkel sonrası bir başka lider krizi yaşanılmaması önem teşkil etmektedir. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.