Erdoğan’ın ithalat kararı Aydınlı üreticileri sevindirdi

Erdoğan’ın ithalat kararı Aydınlı üreticileri sevindirdi

AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı,  Türkiye’nin artık hayvan ithalatında bulunmayacağını söyledi.

A+A-

 MURAT TAN -Dışarıdan hayvan olarak ithal sineğin bile yurda girmesine karşı olduğunu vurgulayan Posacı, Kasım ayı itibariyle bu konuda kararlı adımlar atılmaya başlandığını belirtti.

3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Besilik hayvan için kasım ayı ile beraber yeni ithalat müracaatı almıyoruz" sözleri, besilik sığır ithaline karşı olan Aydın’daki hayvan yetiştiricilerini de sevindirdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakamınız Bekir Pakdemirli de bu konuda kararlı bir tutum içindeler. Bakanımız Pakdemirli ile de bu konuya birebir görüştük. Kesinlikle artık besilik hayvan ithalatı yapılmayacak” dedi.

“YURDA İTHAL SİNEK GİRMESİNE BİLE KARŞIYIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk tarımını gerçekleştirecek ve çiftçiyi güçlendirecek tüm kararların yakından takipçisi olacağını açıkladığı 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda, hayvan ithali yapılmaması yönündeki sözleri, Aydın ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başta olmak üzere Aydınlı hayvan yetiştiricilerince de sevinçle karşılandı. Alınan kararla ilgili değerlendirme yapan AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, “Geçtiğimiz haftalarda Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda yapılan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği toplantısında yaptığım konuşmada da hayvan ithalatına karşı olduğumu şahsen belirtmiştim. Yani ben açıkçası ülkemize hayvan olarak ithal sinek bile girmesine karşıyım. Gelinen nokta itibariyle 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda Sayın Cumhurbaşkanımız da kasım ayı ile beraber yeni ithalat başvurusu alınmayacağını söyledi. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanımız da Bekir Pakdemirli de kararlı bir tutum içinde ve ciddi adımlar atılmış durumda. Artık besilik hayvan ithalatı olmayacak” diye konuştu.

“KENDİ ETİMİZİ YETİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR”

Yetiştiriciler olarak hayvan ithalatının yapılmasın karşı olduklarını söyleyen Aydın ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Sedat Güngör, “Ülkede yeteri kadar et var, süt ürünlerini zaten yetiştiriyoruz. Süt fazlalığımız da var. Dolayısıyla ithalatın yapılmasına baştan beri karşıyız ancak ne yazık ki belli firmalar hayvan ithalatında bulunuyor. Niçin ithalat yapıldığını da devletimiz biliyor ama sonuç olarak ithalatın yapılmaması da gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanımız da kendi döneminde bir tane imza atmadığını söylüyor. AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı da bunu biliyordur. Türkiye’nin hayvan ithalatına ihtiyacı yoktur. Türkiye’nin kendi içinde etini ve sütünü yetiştirecek yeteri derece gücü vardır. 2018’de TÜİK rakamlarına göre ülkemize 1 milyon 200 bin ithal hayvan girdi. 2019 Haziran ayına kadarsa dışarıdan 300 bin ithal hayvan alındı. Kasım ayı itibariyle şu an 400 bine de ulaşmış olabilir. Sonuç olarak besi olarak Aydın’a da ithal hayvan girmiştir. Bu konuda ithalata karşı kararlı tutum içinde olması gerekiyor. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın da 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'nda belirttiği gibi bu konuda ciddi adımlar atılır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.