Ergün: “Memurlar düşük ücret artışına mahkum edildi”

Ergün: “Memurlar düşük ücret artışına mahkum edildi”

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilciliği üyeleri, memurların düşük ücret artışına mahkum edildiğini iddia ederek Nazilli Belediye Meydanında eylem düzenledi. Eylemde sendika üyeleri maaş bordolarını yaktı.  

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Nazilli Belediye Meydanı’nda Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilciliği üyeleri enflasyon oranlarının düşük gösterildiğini ifade ederek yapılan düşük miktardaki maaş artışı için eylem yaptı. Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilcisi Olgun Ergün ve yönetim kurulu üyeleri ile sendika üyelerinin katıldığı eylemde, eylemciler yanlarında getirdikleri maaş bordolarını yakarak maaş zamlarını protesto etti. 

“MEMUR MAAŞLARI ENFLASYONUN GERİSİNDEN GELMEKTEDİR”

Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilciği adına basın açıklamasını Başkan Olgun Ergün yaptı. Ergün açılmasına, 3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını belirterek başladı. Ergün, açıklamanın devamında, “Yetkililerin hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurları düşük ücret artışına mahkum etmişlerdir. İktidar 2019'daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir. Kaldı ki, bu oran TÜİK'in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019'da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir” dedi.

“ZAM OCAK AYINDA ERİDİ GİTTİ”
Alınan zammın Ocak ayında eridiğini belirten Başkan Olgun Ergün, “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yapmış olduğu 2019 Aralık ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan Aralık 2019 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.408,93 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.897,69 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,56 oranında arttığını göstermektedir. Aldığımız zam ocak ayında eridi gitti" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından memurlar bordolarını yakarak, olaysız bir şekilde protesto eylemine son verildi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.