LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ERKEN SEÇİME KİM HAZIR?

A+A-

Malumunuz birkaç haftadır muhalefet erken seçim seslerini iyice dillendirmeye başladı. Haksız da sayılmazlar, ekonomi ekseninden kaydı, toparlaması güç bir hal aldı. Pandemi sürecinde Millî Eğitim Bakanlığı ne icraatları ile ne de söylemleri ile güven vermiyor, Sağlık Bakanlığı açıkladığı veriler dolayısıyla (vaka tanımı sebebiyle) zor günler yaşıyor. Dahası da var tabii fakat muhalefetin ana ekseni bu üç konu. 
Muhalefetin işi bu, işler ters gidecek ki sesi daha gür, daha yüksek çıksın. Her hamleyi eleştirecek ki, iktidar özenli çalışsın. Her kötü hamleye karşı bir alternatifi olacak ki iktidar zorda kalsın “biz neden düşünemedik” desin. İktidar proje üretir, muhalefet daha iyisini teklif eder. İktidar bir eylem gerçekleştirir, muhalefet “şöyle yapsaydın daha güzel sonuçları olurdu” der. Bu sayede demokrasinin çarkları işler gider..
Bizim muhalefet de birtakım kargaşalardan istifade ederek ülkeyi seçime götürme derdinde.
Seçime gidelim de, kolayla yapılmıyor ki seçim. Maddi külfeti bir yana, seçim süresince aksayacak işler ne olacak? Bana öyle bir gelmelisin ki, ben yapılacak seçimin hem maddi hem manevi yüküne razı olayım. Beni öyle bir ikna etmelisin ki elimi taşın altına koyayım.. 
İyi de bu gün seçim olsa neyin hazır? Sağlıkla ilgili, eğitimle ilgili ya da en önemlisi ekonomi ile ilgili politikan mı var? İttifakında kimler var, yapacakların, vaatlerin, seçim takvimin, sloganların, şarkıların belli mi?
Adayın belli mi her şeyden önce, onu bir söyle hele..
Devlet Bahçeli çıktı ve bu gün seçim olsa adayımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dır dedi mi, dedi.. Ya sen? Kimi gel bakalım buraya diye çağıracaksın? Kiminle bu yarışa katılacaksın?
Cumhur ittifakının çatısı belli, ilave olur mu bilinmez ya millet ittifakı? 
Yeni kurulan partilerle ittifak görüşmeleri yapıldı mı? Yapıldıysa nasıl sonuçlandı? Sen muhalefet en asli vazifelerini yerine getirdin mi de seçim istiyorsun?
Bugün seçim olsa millet bu iktidarı sevdiğinden değil, alternatif bulamadığından sonucu değiştirmez. 
Şöyle düşünün, bir okulda öğrencisiniz ve matematik öğretmeninden hiç memnun değilsiniz. Öğretmenin değiştirilmesini istiyorsunuz fakat okulda başka matematik öğretmeni yok. Siz böyle bir durumda “olsun, tarih öğretmeni olur, coğrafya öğretmeni olur, İngilizce öğretmeni olur.. Yeterki benim matematik öğretmenim değişsin” der misiniz?
Ya da bir hastanede kalp ameliyatı olacaksınız, ameliyatınızı yapacak doktoru da gözünüz tutmadı. Başka bir cerrah var mı diye sordunuz ve olumsuz yanıt aldınız. Olsun, benim ameliyatımı diş hekimi yapsın der misiniz?
Hakkını yemeyelim, son günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantılarında ve katıldığı programlarda özlediğimiz bir tavır sergileyerek iktidarı derinlemesine eleştiriyor. Bu tutumunu devam ettirmesi durumunda oy potansiyelini arttıracağını düşünüyorum.
Ana muhalefete gelince..
Gelmeyelim, boş verelim. Hem yerelde hem genelde dertleri çok, kavgaları büyük. Şimdi ne desek alınırlar, darılırlar. Sadece şu kadarını söyleyelim, Aydındaki vekillerine bir meramınız olsa da anlatmaya çalışsanız ulaşamazsınız da ulaşsanız da “bana ne, kiminle sorunun varsa ona git” derler. Sonra da iktidar hayal ederler.. Hem de ulu orta, hiç çekinmeden yaparlar bunu.. Ana muhalefetin vekiline ulaşmak için kırk takla atarken beğenin ya da beğenmeyin iktidar vekilleri ile aranızdaki mesafe telefonun tuşları kadar. 
Neyse fazla eleştirmeyelim, sert çıkıyorlar sonra. 
Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum