BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ERMENİLERE SOYKIRIM YAPILDI MI?

A+A-

Ermeniler 1915’te Osmanlı Hükümeti’nin çıkardığı TEHCİR(Zorunlu Göç) Kanunu’nun soykırım iddialarının dayanağı gösterirler.
Peki nedir bu tehcir kanunu? Neden böyle bir kanun çıkarılmıştır?
I.Dünya Savaşı’nın devam ettiği ve Osmanlı Devleti’nin yedi cephede savaştığı yıllarda Ermeniler köylerde ve şehirlerde korumasız halka katliamlar yaparlar.
Hınçak ve Taşnak Ermeni çeteleri savunmasız halka katliamlar uyguluyor ve Doğu Cephesinde Ruslara destek oluyor, Osmanlı ordusunu iki ateş arasında bırakıyorlardı.
İttihad ve Terakki Partisi hükümeti sadrazam Talat Paşa, Ermenilerin yine Osmanlı toprağı olan Suriye ve Lübnan’a yerleştirilmesi kararını alır.
Ancak bu göç ettirme sırasında yeterli güvenlik alınamaz. Çünkü asker cephede savaşıyordu. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu da yağma ve intikam amacıyla bazı Kürt çeteleri saldırılar yapmış, birçok Ermeni’nin katline neden olmuşlardır.
Tabiî ki istenmeyen olaylar olmuştur, ancak bunu tek taraflı görmemek gerekir. Yoksa Osmanlı’nın ‘’ sadık millet ‘’ dediği Ermenilere (ki aynı zamanda bakanlık dahi yapmışlardır) neden soykırım yapsın.
Ayrıca I.Dünya Savaşı’na katılan Osmanlı Devleti, o dönemde Almanya’nın kontrolü altındaydı. Yani Ermenilere bir şey yapıldıysa bunun baş sorumlusu Almanya’dır.
Almanlar, Türklere soykırımla suçlarken, bunun asıl sorumlusu olduğu unutulmamalıdır. Almanların amacı Yahudi soykırımını örtmeye çalışıp, Türklerin de soykırım yaptığını iddia ediyordu.
Kaldı ki Türkler, Ermenilere soykırım yapmak isteseydi güçlü olduğu dönemlerde bunu yaparlardı?
Bizim hatamız yok mu?
I.Dünya Savaşı’na Osmanlı Devleti’ni sokan İttihad ve Terakki Fırkası’nın ileri gelenleri Enver, Cemal ve Talat Paşalar ülkeyi terk ederler. İşbirlikçi Hürriyet ve İtilaf Fırkası iktidara gelir ve İttihatçıları Ermenilere soykırım yapmakla suçlarlar. Kurulan Harp Divanları’nda başta Yozgat Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey olmak üzere 1673 kişi soykırım suçundan idam edilir.
İşte siyasi çekişmelerinin ve kendinden olmayana hain damgasını vurmak nelere yol açıyor. İngiliz yanlısı Hürriyet ve İtilaf Fırkası ve Padişah Vahdettin’in İttihatçılara attığı soykırım suçlamasının günümüze kadar gelen etkisini gördünüz mü?
Vatan hainliği işgalcilerle işbirliği yapmaktır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar