Ertürk: “Tüm madencileri öldürürsünüz”

Ertürk: “Tüm madencileri öldürürsünüz”

​​​​​​​Nazilli Kadınlar Grubu 4 Aralık Madenciler Günü sebebiyle Nazilli Ocaklı Köyü’nde bulunan Volkan Madenciliği ziyaret etti.

A+A-

Ziyarette konuşan işletme sahibi Gürcan Ertürk, resmi kurumların kömür alım ihalelerine ‘ithal kömür’ şartı getirmelerini eleştirerek “Kömür kalorisi ile ilgili standart koyulabilir ama ithal kömür ibaresi konulduğunda tüm madencileri öldürürsünüz” dedi.

Nazilli Kadınları Grubu, Madenciler Günü dolasıyla Nazilli Ocaklı Köyü’ndeki Volkan Maden işletmesini ve çalışanlarını ziyaret ederek madencilerin sorunlarını dinlediler.

MADENCİLER BAŞLARINA BİR KAZA GELDİĞİNDE HATIRLANIYOR

2015 yılına kadar 200 üzerinde işçi çalıştıran Volkan Madencilik İşletme sahibi Gürcan Ertürk son yıllarda devletin ekonomik güvenlik tedbirlerinden dolayı yer altı işletmelerini kapattıklarını ve çevrede istihdam sağlayamadıklarını şu an 36 personeli ile ayakta kalmaya çalıştıklarını ifade etti. 120 yıllık bir maden sahasında yer aldıklarını söyleyen Ertürk, ”Yaptığımız iş gerçekten çok büyük bir katma değer. Ekmek gibi bir nimet madencilik. Pamuğu araziye ekersiniz ertesi sene mahsulü alırsınız. Kömürü 35 milyon yılda alıyorsunuz. Madenciler olarak sadece başlarına bir kaza geldiğinde hatırlanıyor ama ondan önce madenci nasıl çalışır, nasıl zor şartları vardır bunları kimse bilmez. Ülke ekonomisine nasıl bir katkısı var bunu kimse sormuyor. Biz bir katma değer üretiyoruz, çok zor şartlarda” diye konuştu.

Devletin ekonomik tedbirlerinden dolayı özel sektörde madencilikte işçilere çift maaş verdiklerini ve bunu devletin kendilerine bir ceza gibi gördüklerini söyleyen Ertürk ”İşçilerimize vermiş olduğumuz çift asgari ücret bizim çalışmalarımızı çok zorlaştırdı. Türkiye’de 600’e yakın maden ocağı kapandı. Biz kimseyi öldürmek için çalıştırmıyoruz. Devlet ekonomik tedbir alacağı yerde can güvenliğini daha da fazlalaştırarak önlemler alsaydı bizler çok daha fazla iş çıkarabilirdik. Sanki işçilere çift asgari ücret ödendiğinde kazaların önüne mi geçebiliyorlar. Biz mücadelemizi sonuna kadar veriyoruz ”dedi.

İHALELERDE İTHAL KÖMÜR ŞARTINDAN DOLAYI KENDİ YURDUMUZDA GARİBANIZ

Aydın’da yapılan ihalelerde ithal kömür şartından dolayı hiçbir kurumun ihalesinde yer almadıklarını söyleyen Ertürk, ”Devletin kurumları ısınma ile ilgili ihaleler yapıyor, şartnamelerinin yüzde 90’ında hep ithal kömür yazıyor. Yurt içinde kömür ithal eden madencileri elinin tersiyle itiyor. Biz defalarca bunları konuştuk; kömür kalorisi ile ilgili standart koyabilir ama ithal kömür ibaresi konulduğunda tüm madencileri öldürürsünüz. Bunu hükümet yapmıyor, bunu kurumlar yapıyor. Milli Eğitim, Aydın’da tüm okulların ihalesini yapıyor, ben o ihaleye giremiyorum. Kendi yurdunda garibansın. Kim giriyor? İthalatçı firmalar giriyor. 17 ilçe tek bir firmaya veriliyor, daha kömürleri gitmemiş. Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü ne yapmaya çalışıyor anlamıyoruz. İthalatçıda girsin ihaleye ama yerel firmanın önüne engel koymasınlar” ifadelerini kullandı.

nazilli-kadinlar-grubundan-madencilere-ziyaret-139357-36b1e3c1a7a2224a0df4de2a751d3e41.jpegnazilli-kadinlar-grubundan-madencilere-ziyaret-139357-22a2ed4b47e579903133d291ba7f8e4c.jpegnazilli-kadinlar-grubundan-madencilere-ziyaret-139357-1ab4ac442ceda9670ed0a4cea87a07ed.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.