'Eşim kaderimi değiştirdi'

'Eşim kaderimi değiştirdi'

Hayrettin Dincil ( Hayri Usta ) yemek sektöründe Aydın'ın marka olmuş isimlerinin en başında gelir. Yemeklerinin lezzeti dilden dile dolaşır.

A+A-

Peki Aydın'da  yemek sektörüne yön veren Hayri usta bu işe nasıl başladı hiç merak ettiniz mi? Ben merak ettim ve sizler için sordum. İşte bir aşk hikayesi ve Hayri ustanın bir anda değişen kader çizgisi.. Çaylar hazırsa röportaja başlıyoruz.. 

'BULAŞIKÇILIK'TAN AŞÇILIĞA'

Ahmet Çelik: Hayrettin abi gerçekten merak ediyorum bu işe nasıl başladın? Kaç yıldır yemek sektöründesin? 

Hayrettin Dincil: (Gülüyor) Evet belki de bana en az sorulan sorulardan biri bu. 1989 yılında bulaşıkçı olarak başladım. 3.5 yıl bulaşıkçılık, 3 yıl  da garsonluk yaptım. 1996 yılında askere gittim. O zamanlar hemen mutfağa geçip işi öğrenmek yoktu, öğretmezlerdi. 1997'nin sonunda askerden geldikten sonra bu işi yapmamaya karar verdim. Çünkü mesleki birikimim çok zayıftı. Sadece bulaşıkçılık ve garsonluk tecrübem vardı. 

GENÇ HAYRETTİN BİR SEVGİLİ BULUR VE KADERİ DEĞİŞİR... 

1998 yılında eşim Nevin hanımla tanıştım. Kaderimi eşim değiştirdi. Nevin'in babası Aydın'ın en iyi ve en ünlü yemek ustası Ziya ustaydı. Ben farklı sektörlerde çalışmaya başlamıştım. Çırçır fabrikasında çalıştım, ovada çalıştım, güvenlik görevlisi olarak çalıştım.. Ta ki Nevin 'Sen lokantacı değil  misin? Neden babamın yanında çalışmıyorsun?' diyene kadar. Babası Ziya usta sevgili olduğumuzu bilmiyordu. Ama Ovaeymir'de aynı mahallede oturuyorduk. İkimiz de Makedon göçmeniyiz. Aileler birbirini tanıyordu. Sonra rahmetli Ziya ustanın yanına işlettiği lokantaya gittim. 'İşçi lazım mı?' diye sordum. O da bana 'Çalışacak adam lazım' cevabını verdi. 

DİNCİL'İN KADERİ DEĞİŞİYOR

6 ay bu şekilde çalıştım ve sonra damadı oldum. Damadı olduktan sonra  kayınpederim Ziya ustaya 'Ben bu işi öğrenmek ve yapmak istiyorum' dedim. Rahmetli de bana 'Mutfak orada' cevabını verdi. 1 yıl mutfakta yamaklık yaptım. Bir gün ustama 'Sen kasaya otur yemekleri ben yapacağım' dedim. 

HAYRİ USTA MARKASI YAVAŞ YAVAŞ KURULUYOR

Sonra Ziya usta yemek fabrikasını kurdum. Fabrika yürümedi ve kapattık. 2009 Yılında kayınpederim vefat ettikten sonra ortağımla birlikte Nazilli'de bir şube açtık. O zaman tabi sadece Ziya ustanın damadı Hayrettin Dincil'im. Kimse tanımıyor bilmiyor. 2010 yılında ortaklıktan ayrılmaya karar verdim. 'Hayri Usta' markasını oluşturdum. 10 Şubat 2011 yılında 5 elemanla, 8 çeşit yemekle,  sektöre giriş yaptım. Bugün 13 elemanımız var ve günlük 18 çeşit yemek çıkarıyoruz. 

'İDDİA EDİYORUM...'

İddia ediyorum bugün Aydın'da lokantalarda enginar yemekleri çıkıyorsa, Şevketi bostan yemeği çıkıyorsa, bunların hepsinde Hayri ustanın damgası vardır.

Dükkanda yemekleri sürekli kendiniz mi yapıyorsunuz? 

Yamaklarım var. Bu dükkana gelen kişiler benim kara kaşıma kara gözüme gelmiyorlar. Yemeklerin lezzeti için geliyorlar. Tabi Aydın Büyükşehir olarak geçiyor ama Aydın yaşayış tarzıyla, dost ahbap ilişkileriyle küçük  bir şehir. Samimiyeti olan bir şehir.  Aydın zaten bu duyguyu kaybederse özünü kaybetmiş olur. Tabi bir gelen başkasına tavsiye ediyor. Bir öteki başkasına.. Müşteri psikolojisi diye bir şey var. Eğer müşteriyi memnun etmek istiyorsanız onun ne yemekleri sevdiğini, psikolojisini bilmeniz lazım. Biz bu dükkanda bunu kurduk, öğrendik. Burada müşteri Hayri ustanın yemeklerini yemeye gelir ve yemeğin  en iyisini yer.. 

YEMEK YAPMANIN PÜF NOKTASI ! HAYRİ USTA AÇIKLIYOR:

Meslektaşlarım beni yadırgayabilir veya farklı düşünebilirler ama işten anlayan da anlamayan da sıcak para akışı var diye yemek sektörüne  girmiş durumdalar. Sıcak para akışı sağlayayım, kısa yoldan zengin olayım düşüncesi hakim. Ama bu zihniyette ki firmalar veya kişiler; yok olmaya, batmaya ve bitmeye mahkumdur. Paradan çok nasıl kaliteli hizmet verebilirim, müşteriye en iyi hizmeti nasıl sağlayabilirim diye düşünmek gerekiyor. Eğer bunları düşünüp kalitenizden ödün vermezseniz işte o zaman markalaşıyorsunuz. Yemek yapmayı seçeceksiniz önce. Evde iyi bir aile babası olmanız bile yaptığınız işi etkiler. Malzemenin en kalitelisini tedarik edeceksiniz. Fazla para kazanmak için çorbaya 1 kepçe fazla su koymayacaksınız. Sadece masa sandalye ile farklılık yaratamazsınız. Çünkü bu yemek işi bambaşka  bir iş. Etin oksitini nasıl yok edeceğini bileceksin. Bunu bile çoğu usta bilmez. Yemek lezzetinde farkın ortaya çıkmazsa masa sandalye lüks olsa da bu seni ayakta tutmaya yetmez. Çünkü müşteri daima en iyisini  bilir. 

ÖZEL TURŞULAR, FARKLI YEMEKLER..

Benim yaptığım turşularım var mesela. Pandemi döneminde bol bol videolarını paylaştım. Her derde deva. Eşsiz bir tat. Farklı olan bu. İşte farklı olan sizi markalaştırıyor.

Hayri Usta'dan inciler:

- Bu işi yapmak isteyenler hemen paraya kanmayacak. Sabredecek , kalitesini gösterecek, para kendiliğinden gelir
- Aşçılık son 100 yılın 20 mesleğinden biridir
- Aydın halkı genelde sebzeli yemekleri tercih ediyor
- Oğlum hayat tecrübesi kazanmak için dükkanda çalıştı. Çok yakında oğlum ve kızımda işlerin başında olacaklar. Sürprizlerimiz var bomba gibi geliyoruz

Hayri usta ile Soru cevap:

İlk yaptığınız yemek: Güveç
Olmazsa olmazınız: Yemeklerim
Sebzeli yemek mi etli yemek mi? Etli sebzeli karışık 
Yemeklerinizde en çok kullandığınız baharat: Defne - Kekik

esim-kaderimi-degistirdi-234874-debc00fa451f4606c528b0ce4d2237e7.jpeg

esim-kaderimi-degistirdi-234874-63582b8e6c339c99eba4ad66dcb6b974.jpeg

esim-kaderimi-degistirdi-234874-1722f4ade9e05756127713e889332f29.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum