Eşitlik Heykelinin açılışı yapıldı

Eşitlik Heykelinin açılışı yapıldı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tekstil Park Yaşam Alanında ‘Eşitlik’ adlı heykelin açılışını gerçekleştirdi.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Çerçioğlu, kadınların herkesle eşit haklara sahip olarak yaşamasının en temel hakları olduğunu söyledi. 
Tekstil Fabrikasına konulmak üzere başlatılan heykel yarışmasında kazanan heykelin açılışını gerçekleştirdi. 
Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Tekstil Park Yaşam Alanı, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları sürüyor. Tekstil Alanına heykel yerleştirilmek için ‘Kadın Erkek Eşittir Temalı Soyut Heykel Yarışması’ düzenlendi. Hediye Akoğlu tarafından yapılan Eşitlik adlı heykel en başarılı çalışma oldu. Eşitlik heykeli Tekstil Park Yaşam alanına yerleştirildi ve düzenlenen törenle açılışı yapıldı.  
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu önderliğinde gerçekleştirilen açılışa; CHP Aydın Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Süleyman Bülbül, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer,  İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç, İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Semra Yücel ve çok sayıda partili katıldı. Akoğlu'na Başkan Çerçioğlu tarafından birincilik ödülü olan 110 bin lira değerinde hediye çeki takdim edildi. 
Törende konuşan Başkan Çerçioğlu, sözlerine yarışmada dereceye giren sanatçılara ve heykel yarışmasının yapılma süreci için önemli atılımlarda bulunan Büyükşehir Belediyesinin Bürokratlarına teşekkürle başladı.
 “8 MART BİR KUTLAMA GÜNÜ DEĞİLDİR”
Başkan Çerçioğlu; “ Gazi Mustafa Kemal’in açtığı yolda biz kadınlar tüm gücümüzle ilerlemekteyiz. O büyük kurtuluş mücadelesi bu topraklarda başladı. Bizler kadınıyla erkeğiyle cephede, cephe gerisinde büyük bir mücadele verdik. 8 Mart bir kutlama günü değildir, bir kadın mücadelesidir. Kadınların eşit şartlarda, eşit haklara sahip olarak eşit yaşamak istemlerinin en temel insan hakkı olduğunu düşünüyoruz ve bu yönde de çalışıyoruz. Eşit iş, eşit ücret, eşit hak temelli bu mücadelenin çağdaşlaşan dünyada maalesef ki halen sürüyor olması kanayan bir yaradır” diye konuştu.
“İNANILIR GİBİ DEĞİL”
Kadın cinayetlerinin her geçen yıl daha da arttığını kaydeden Başkan Çerçioğlu; “Sadece geçen yıl 300 kadınımız, bu yıl ise ilk 2 ayda 58 kadınımız erkekler tarafından vahşice öldürülmüştür. İnsani yaşam hakkı mücadelesi şartlarından bir tanesi de İstanbul Sözleşmesi'nin işlerlik kazanması ve tam anlamı ile uygulanmasıdır. Üzgünüm üzülerek ifade ediyorum. Bir AK Partili kadın Milletvekili İstanbul Sözleşmesi’nden gerekirse çıkılabilir demesini gerçekten çok yadırgadım. Her gün bir kadın ülkemizde vahşice erkekler tarafından öldürülüyor ve bir kadın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılabileceğini ifade ediyor. İnanılır gibi değil” dedi.

“KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
Küçük çocuğunun önünde gerçekleşen erkek şiddetini gören bir kadının bu ifadeyi kullanmasının çok üzücü olduğunu kaydeden Başkan Çerçioğlu; “Her gün bu ülkede maalesef kadınlar öldürülüyor. Daha fazla kadının öldürülmemesi için parlamentonun bir an önce daha sert adımlar atması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul sözleşmesi biz kadınların kırmızı çizgisidir. Hak mücadelesinde kadınlarımıza pozitif ayrımcılık bir gerekliliktir” diye belirtti.
“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”
Türk Kadınına verdiği haklardan dolayı Mustafa Kemal Atatürk’e büyük bir minnet duyduklarını hatırlatan Çerçioğlu; “Şunu da söylemek istiyorum kadınlar vahşice öldürülüyor. Ben o erkeklere söyleyecek bir söz bulamıyorum düşünüyorum ne söyleyebilirim diye ama sözün bittiği noktadayız. O erkeklerle aynı ülkede yaşamak gerçekten çok zor. Onun için biz kadınlara da çok büyük görevler düşmektedir. Daha fazla çalışmalıyız, daha fazla mücadele etmeliyiz” diyerek sözlerine son verdi.

esitlik-heykelinin-acilisi-gerceklestirildi-206262-0f97ca045deae87c440267f80200b37d.jpegesitlik-heykelinin-acilisi-gerceklestirildi-206262-77ceda95a4168ba20503bb835b284016.jpgesitlik-heykelinin-acilisi-gerceklestirildi-206262-683c1f1a668646b1f6bad69b80b0dbeb.jpgesitlik-heykelinin-acilisi-gerceklestirildi-206262-a56e4183d716fc62e69e10016f66fa03.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.