"Esnaf umduğunu bulamadı"

"Esnaf umduğunu bulamadı"

Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral, iktidar ve muhalefeti esnaflar üzerinden siyasi rant sağlamakla eleştirerek, yerel yönetime de rest çekti. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Pandeminin olumsuz etkilerinin en çok etkilediği esnaflar, yerel ve genel yönetimden beklediklerini alamamaktan yakındı. Pandemi nedeniyle aylardır kepenk kapatan esnafların sorunlarını ve taleplerini Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Tuğral, bir kez daha dile getirdi. Tuğral, pandemi sürecinde iktidar ve muhalefetin siyasi rant sağlamaya çalıştığını iddia etti. 

Dernek Başkanı Tuğral, "Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği olarak biz de tedbirlerden maddi ve manevi en çok etkilenen grup olan esnaflar adına ne yapabiliriz konusunda çalışmalar yapıyoruz. Gerek sosyal medya sayfalarından, gerek basın kanalıyla, gerekse yetkililerle yüz yüze görüşerek en azından yerel yönetimlerden esnafa destek olması yönünde taleplerimiz oldu. Başta SGK prim borçları, vergi ve krediler olmak üzere ülke genelinde yapılması istenen talepler birçok STK tarafından ve ulusal basın aracılığı ile dile getirildi. Yapılmış olan düzenlemelerin yeterliliği konusu saklı kalmakla beraber, yerel olarak atılması gereken adımlar konusunda açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur” diye konuştu. 

‘ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR’
Yerel esnafın pandemi dışında internet alışverişi ve zincir marketler ile de mücadele ettiğini belirten  Tuğral, “Satın alma maliyetinin yüksekliği nedeniyle aynı malı daha pahalıya satmak zorunda kalan, reklam, promosyon gibi harcamaları neredeyse sıfır olan esnafın, istediği ürün grubunu satamaması ve pandemi bahanesiyle kısıtlı çalışması veya  tamamen kapalı olması mevcut durumu daha da zorlaştırmaktadır. Koronavirüsle mücadele çifte standart uygulanıyor. İki kişinin içeriye zor girdiği ayakkabıcı, tuhafiye, züccaciye, büfe benzeri işyerleri kapatılırken, içeride 20-30 kişinin dolaştığı, birçok ürüne temas ettiği zincir marketlerin açık olması 10-20 kişinin oturduğu kafe, kahvehane ve parklar kapatılırken, haftanın dört günü binlerce insanın pazarda buluşması pandemi ile mücadele değildir. Kimse mücadele bahanesi yapmasın. 9-10 ay yarı açık, yarı kapalı esnaf ile bu mücadele olmaz. Mücadele olacaksa bir ay tüm hayat dursun, kapatılacaksa her yer kapatılsın” şeklinde konuştu.

‘YEREL YÖNETİMDEN İCRAAT BEKLİYORUZ’
İktidar ve muhalefeti esnaflar üzerinden siyasi rant sağlamakla eleştiren Tuğral, "Diğer taraftan iktidar muhalefet tüm siyasiler esnaf için bir şeyler yapıyormuş gibi yapıyor, bundan siyasi rant sağlamaya çalışıyorlar. Belirttiğimiz gibi ülke çapında alınan yetersiz tedbirlere zaten ilgili her STK tepki gösteriyor. Biz de onlara katılıyoruz. Ama yerel bir dernek olarak burada yapılan ve yapılmayanları da biliyoruz. Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimiz esnafa destek olacak bir çalışma yapamadılar. Eldivenden merdivene, züccaciyeden beyaz eşyaya, yiyecekten giyeceğe her şeyi satan zincir marketlerin belli kurallar çerçevesinde kısıtlanması talebimizi bir kere de buradan tekrarlıyorum. Yerel yönetim iyi bilmelidir ki yerel esnaf olmazsa siyaset de olmaz yönetecek bir şehir de. Yapacağız edeceğiz siyaseti biteli çok oldu. Artık icraatların konuşulduğu zaman. Yerel yönetimden icraat bekliyoruz. İlk Belediye Meclisinde imar planları gündeminden sonra zincir marketlerin gündeme alınmasını bekliyoruz” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.