Esnaf ve sanatkarlara sahip çıkmalı

Esnaf ve sanatkarlara sahip çıkmalı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarların yaşadığı sıkıntıları meclis gündemine taşıyarak, küçük esnafların destek paketi kapsamına alınması gerektiğini söyledi. 

A+A-

Sezgin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle çok sayıda esnaf ve sanatkarın faaliyetlerinin durdurulduğunu ya da kısıtlandığını belirterek, “Bu süreçte esnaf ve sanatkarların gelir kaynakları kesilmiştir ancak geçinmeleri için ihtiyaç duydukları gıda, elektrik, su, kira, vb. giderlerinin aynı şekilde devam etmektedir” ifadelerini kullandı. 


Zor durumda kalan esnaf ve sanatkarlara destek çağrısında bulunan Milletvekili Sezgin, bu işletmelerin devlete ödemeleri gereken sigorta primi, elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarının bir süreliğine askıya alınması, ayrıca özel bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi çağrısında bulundu. Aydın Milletvekili Sezgin, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında alınan tedbirlerin, esnaf ve sanatkarların ihtiyaçlarını karşılamak açısından yetersiz kaldığını belirterek, pek çok ülke milli gelirlerinin yüzde 5 ila 10’u oranında destek paketleri açıklarken, Türkiye’de iktidarın salgınla mücadele için milli gelirimizin sadece yüzde 2’si oranında bir bütçe ayırdığını vurguladı.

SEZGİN DESTEKLERİN ARTIRILMASIN ÇAĞRISINDA BULUNDU
İYİ Parti Milletvekili Sezgin, esnaf ve sanatkarlara verilen desteklerin artırılması çağrısında bulunarak, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti: 
İşletmelerin devlete ödemeleri gereken sigorta primi ve elektrik, su, doğalgaz gibi faturalarının bir süreliğine, örneğin 3 ay boyunca askıya alınması mümkün müdür? İşletmelerin özel bankalara olan kredi borçlarının da ertelenmesine yönelik bir düzenleme yapılacak mıdır? Esnaf ve sanatkarların, işletmelerinin kapalı olduğu dönemde çalışanlarına ödemeye devam etmek zorunda oldukları ücret ve sigorta ödemeleri için destek sağlanması düşünülmekte midir? İşyerlerinin kira maliyetlerinden kaynaklanan zorlukların ortadan kaldırılması amacıyla işletmelere kira yardımında bulunulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? KOSGEB desteklerinden yararlanamayan meslek gruplarındaki işletmelerin de destek kapsamına alınması mümkün müdür? Esnaf ve sanatkarların, ilgili odalara ödemesi gereken aidatların ertelenmesi düşünülmekte midir?


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.