Sefa Soysever

Sefa Soysever

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ESNAFIN ÇİLESİ ve DİJİTAL ESNAFLIK

A+A-

Yaşadığımız bu zor günlerde, en çok mağdur olan kesim küçük ve orta işletme sınıfında yer alan esnaflarımızdır. Yaşadığı iş kaybı, kira yükü ve ayakta kalma çabası içinde, kimi işyerini kapattı, kimi birikimini tüketmek üzere. Öyle acı örnekler var ki, oturduğu evi satan ve kiraya çıkan esnaflarımız var. Bu durumdan, esnafın çıkması inanın çok zor ya da uzun bir zaman alacaktır.
Esnaf birlikleri, ticaret odalarının devletin yaptığı yardımların yanında esnafımız için harekete geçmesi ve çalışmalar yapması gerekiyor.  Her kentin esnaf birlikleri dijitalleşen dünyada esnafı korumak için projeler üreterek çözüm bulmaları gerekiyor. Örneğin; satış odaklı bir ticari web sitesi kurularak esnafımızın ürünlerinin buradan da satılabilmesi önemli bir projedir. Yine esnaf birliklerinin benzin istasyonları, kargo firmaları, telekomünikasyon firmaları vb. kuruluşlar ile anlaşmalar yaparak esnafın gider kalemlerinde düşüş sağlaması esnafımız için önemlidir. Aksi takdirde; internet üzerinden satış yapan karteller karşısında esnafımızın ayakta kalabilmesi zor olacaktır.
Yerel esnaftan alışveriş yapma bilincine yönelik olarak sosyal sorumluluk projeleri, yayınlar ve toplantılar yapılarak vatandaşın bilinçlenmesinin sağlanması da son derece önemlidir. Bu anlamda; çalışmalar yapan Esnaf Güç Birliği Derneği Başkanı Meltem Hanım ve yönetimini de takdir etmeden geçemeyeceğim. Belki çok büyük şeyler olmasa da yerel esnafa yönelik proje üreten herkesin desteklenmesi kanaatindeyim. Siyasi görüş ayırt etmeden birlik şuurunu oturtmak ve el ele vermek zorundayız. Esnaf Odaları ve esnaf birliklerini harekete geçirmek için buraya üye olan esnaflarımızın da çaba içinde olması gerekmektedir. Belediyelerin esnafın sorunlarına karşı çözümler geliştirmesi de ayrı bir konudur. Belediyelerin esnafı sadece vergi ve harç aldığı mükellef gibi değil o kentin birer simgesi gibi görmeleri esnafımıza güç verecektir. Esnafımızın yoğun bulunduğu Efeler ilçesinde Yağcılar içi, Nazilli’de Uzun Çarşı gibi yerlerin dekoratif olarak tasarlanıp cazibesinin artırılması da gerekmektedir. AVM, zincir marketler ve internetten satış yapan kartellere karşı var olma mücadelesi veren esnaflarımızın yanında olmak hepimizin önemli bir görevi olmalıdır.
Bütün bunların yanında; Ahi Evran Hazretlerinin kurup geliştirdiği Ahilik bilinci ve şuuru ile esnafımızın da kendini geliştirmesi, müşteri ilişkilerine özen göstermesi de gerekmektedir. Müşterilerini uzun vadeli olarak görerek kısa günün karından ayrı tutmalıdır. Ülkemizin ve yaşadığımız şehrin önemli bir bölümünü oluşturan esnaf kardeşlerimizin bu zor süreçten bir an önce çıkarak güzel günlere kavuşmasını canı gönülden dilerken, son cümle olarak şöyle bitiriyorum. YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum