“Esnaflarımızın dayanacak gücü kalmadı”

“Esnaflarımızın dayanacak gücü kalmadı”

Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Yaman, esnaf için yapılabilecek desteklere değinirken, “Esnaflarımızın dayanacak gücü kalmadı” dedi. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Koronavirüs pandemisinde yeni tedbirler alındı. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda 29 Nisan’dan başlayacak ve 17 Mayıs’a kadar sürecek olan tam kapanma kararı verildi. Pandemi sürecinde önemli ölçüde etkilenen esnaf ise bu dönemde destek beklentisini dile getirdi. Koçarlı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Yaman sosyal medyadan yaptığı açıklamada, tam kapanma kararı alınan tarihleri anımsatarak, “Çok sayıda işletmenin faaliyetlerinin durdurulması yada kısıtlanması normalleşme döneminde bile finansal güçlükleri aşamayan esnafımız için yeni sıkıntılar doğuracak ve bir çok esnafımız işletmesini kapatmak zorunda kalacak” dedi. 

 

“GELİR DESTEĞİ SAĞLANSIN” 
Esnafın dayanacak gücü kalmadığını dile getiren Yaman, “Sayın devlet büyüklerimiz! Anayasamızın 173. Maddesinde:`Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.` Hükmünün uygulamasını ve çalıştırılmasını istiyoruz. Tüm esnaflarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması için gelir desteği sağlansın. Tüm Kamu ve özel bankalara olan kredi, kredi kartı, çek, senet ödemelerinin faizsiz bir şekilde 1 yıl ötelenmesini bekliyoruz. Halk Bankası, KOSGEB aracılığı ile zor durumda olan esnaf ve sanatkarımız için 1 yıl ertelemeli 0 (sıfır) faizli ‘Can Suyu Kredisi’ verilsin ki esnaf ve sanatkarımız nefes alsın” diye konuştu. 

 

ERTEMELE TALEBİ 
Bu kadar sıkıntıya hiçbir esnaf ve sanatkarın dayanamayacağını belirten Yaman, “Esnaf ve Sanatkarımızın SGK, vergi, Bağkur, yapılandırma borçlarını 6 ay faizsiz erteleme yapılmasını bekliyoruz. Bu süreçte tüm halkımızın kurallara riayet etmeleri, covid-19 salgınından kurtulup tüm Esnaf ve Sanatkarımızın sağlıklı bir şekilde işlerinin başlarına dönmelerini temenni eder saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.