(BURHAN CEYHAN) Aydın’ın Koçarlı ilçesinde 10 yıl önce kendi arsalarına tahtadan baraka yapan, daha sonra traktör ve otomobillerini satıp ev yapmayı hayal eden 2 çocuklu Şühret Biçen (58) ve eşi Necla Biçen (51) oğullarının 2011 yılında bir trafik kazasında ölüme sebebiyet vermekten haklarında açılan dava nedeniyle tüm servetleri gitti ve barakada yaşamaya mahkum kaldılar.

Ortaklar Mahallesi'nde Orman İşletme Şefliği bünyesinde çalışırken, Koçarlı Atatürk Mahallesi'nde kendilerine ait 115 metrekarelik arsa üzerine 30 metrekarelik tahtadan baraka ev yapan Şühret Biçen ve Necla Biçen çifti ellerindeki traktör ve otomobili de satıp biriktirdikleri para ile ev yapmayı hayal ediyordu. Ancak inekleri kayboldu. İnekleri oğlu Okan Biçen ile ararken, traktörü yolun ters istikametine park ettiler. Baba oğul inek ararken, o sırada motosikletle orada geçmekte olan biri tek taraflı kaza yaptı ve traktörün önüne sürüklenerek öldü. Jandarmanın tuttuğu rapor doğrultusunda trafik kazasına sebebiyet vermekten baba oğula karşı taraf Germencik Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtı. Açılan dava sonucunda 8 yılda gerek avukat parası gerekse cezalar olmak kaydıyla yaklaşık 70 bin TL para ödediler. Ev hayaliyle çıktıkları hayatta ellerindeki ne var ne yok hepsi yaşanan olayla gitti. Barakada yaşamaya devam ettiler.

“HER ŞEYİMİZ GİTTİ”
Acılı baba Şühret Biçen, “2011 yılında Germencik’te kendimize ait hayvanımız kayboldu. Biz de traktörle birlikte hayvanların kaybolduğu bölgeye gittik. Oğlum traktörü yolun ters istikametine park etti. İkimiz birlikte hayvanları aramaya başladık. O sıra bir motosiklet sürücüsü tek taraflı kaza yaparak sürüklenip traktörün önünde ölüyor. Gürültüyü duyarak oraya koştuk. Kazanın bizimle bir alakası olmamasına rağmen kazaya ve ölüme sebebiyet vermekten bize dava açıldı. 8 yılda parça parça 70 bin TL civarında avukatlara para ödedim. Ev hayali kurarken başımıza gelen talihsiz kazadan dolayı halen barakada yaşıyoruz. Çok mağduruz davalar halen daha devam ediyor. Hayatımız altüst oldu” dedi.

“GÜNLÜK YEVMİYEYLE ÇALIŞIYORUZ”
Eşi Necla Biçen ise, “Eşimle Birlikte Ortaklar Mahallesinde Ormanda çalışıyorduk. Bu barakayı da oradan aldığımız kırıntı odunlarla yaptık. Başımıza olaylar gelince ev yapamadık burada yaşamaya devam ettik. Bize her evrak geldiğinde para cezası çıkıyor. Oğlum ve babasına 3’er yıl hapis cezası çıktı. Hapis cezasını para cezasına çevirdik ve 6 bin TL ödedik. Halen daha onun acısını çekiyoruz. Mücadelemize devam ediyoruz. İkimizde günlük bulduğumuz işlerde yevmiyeyle çalışıyoruz. Biraz paramız birikti mi oda avukatlara ve cezalara gidiyor. Çok zor durumdayız. İş-Kura başvurdum iş için oda olmadı. Barakada tuvalet ve banyo bile yok. O ihtiyaçları görmek için büyük oğlumun evine gidiyorum. Elektriği ve suyu da oğlumun bulunduğu evden alıyorum. Onun evi de küçük ancak kendisine yetiyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yardımda bulunmaları için münacatta bulunduk. Ancak oradan gelen cevap yaşımız genç diyerek ret edildi. Burada yaşamaktan başka çaremiz yok. Hiçbir sosyal güvencemiz yok sadece yeşil kartlıyız. Büyük oğlumda Koçarlı Belediyesinde çalışıyordu onu da seçimlerden sonra işten çıkardılar oda işsiz kaldı. Hayatımız altüst oldu” diye konuştu.

Kaymakamlıktan edinilen bilgilere göre ise, ailenin 2017 yılında başvuru yaptığı doğrulanırken, miktarın fazla olması gerekçesiyle yasaya göre mağdur ailenin 60 yaşını geçmesi gerektiği için onay verilmediği belirtildi. Ayrıca ailenin 60 yaşını geçesiye kadar kirada kalmaları durumunda kira yardımı yapılabileceği ifade edildi.

ev-hayali-kurarken-barakaya-mahkm-oldular-110543-250f864ac9a106b4f9e5dbe5af4dcb5e.jpgev-hayali-kurarken-barakaya-mahkm-oldular-110543-4853eaccb178ea3db9e9edbdce05176e.jpgev-hayali-kurarken-barakaya-mahkm-oldular-110543-a14d07b304461d476c79180f992a0854.jpgev-hayali-kurarken-barakaya-mahkm-oldular-110543-f2998a46b8d8b7a95af9a3fb51adf97e.jpgev-hayali-kurarken-barakaya-mahkm-oldular-110543-fffa66e13ddc5572716e81d88901fa85.jpg

Kaynak: BURHAN CEYHAN