AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EVDEN ÇALIŞMA, KALABALIKLARDAN UZAK DURMA

A+A-

Dünya’da zaman zaman ortaya çıkan virüs salgınlarından birini yaşıyoruz Aralık 2019’dan bu yana. Önce Çin’de ortaya çıkan ve binlerin ölümüne, binlerce insanın da bu hastalığa yakalanarak günlerce tedavi görmesine neden olan bir virüs Korana, tıbbi tanımı ile Covit-19.
Çin’de ortaya çıkıp, insanları kırıp geçirirken tüm dünya ‘bize gelmez’ düşüncesi ile günlük yaşam tarzlarından vazgeçmediği gibi bu virüse karşı ile ön hazırlık yapmayı aklının ucundan bile geçirmedi. Bir çok Avrupa ülkesi virüsün Avrupa’ya hiç uğramayacağı düşüncesinde olsa gerek ki, virüse maruz kaldıklarında, enfekte olduklarında hazırlıksız yakalandılar.
Virüsün ilk gününden itibarın gerekli hazırlıkları yapmaya başlayan ve bilim kurulunu virüs ülkeye gelmeden önce oluşturan ve A,B,C planlarını önceden hazırlayan Türkiye, belki de dünyada Covit-19’a en hazırlıklı olan ülkelerin başında yer aldı.
Bugün ülkemizde bu yazının hazırlandığı anda bu virüsten yaşamını yitiren iki vatandaşımız ve 191 enfekte olmuş vatandaşımız bulunuyor. İtalya’ya baktığımızda ne denli hazırlıksız yakalandıklarını görebiliyoruz, zira her gün yüzlerce İtalyan yaşamını yitiriyor, binlercesi de virüse maruz kalıyor.
Türkiye’de alınan önlemler oldukça ciddi ve önemli. Bu önlemlerin en önemlisi de belli yaş üzerindeki, yani 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları. Ayrıca eğlence yerlerinin, kafelerin, kıraathanelerin, barların ve benzeri yerlerin ay sonuna dek kapatılmasına karar verilmiş olması da önemli.
Okulların bir haftalığına tatil edilmesi ve sonrasında da uzaktan eğitim ile eğitime devam edilmesi kararının alınması da alınması gereken önlemlerin başında geliyordu. Küçük çocuğu olan anne veya babaların 12 gün süre ile idari izinli sayılmaları da olumlu bir karar. Bankaların limitleri artırmaları, içeriye vatandaşların tek tek alınması kararı almaları hepsi olumlu ve alınması gereken kararlar.
Bunları yapmakla, suya-sabuna dokunmakla bu virüsten korunmaya yetmediği gerçeği de ortada duruyor. Devlet üzerine düşün önlemleri almış ve bu anlamda dünyada belki de bu krizi en hazırlıkla ülke olarak ilk sıralarda yer almış durumda. İşte bundan sonra bütün görev biz vatandaşlara düşüyor. Ne olur artık zorunlu değilseniz lütfen evinizden çıkmayın. Zorunlu olarak çıkıyorsanız da eve geldiğinizde gerekli tüm hijyen kurallarını uygulayalım.
Unutmayın evden bir veya iki ay çıkmamakla, kahvede veya barda, kafede bir iki ay oturmamakla bir şey kaybetmez, hele yaşamınızı hiç kaybetmezsiniz. Ama Covit-19 ile enfekte olmanız durumunda bu dünyaya erken veda etmek durumunda kalacağınız gerçek. 
Evden çıkmayın, kalabalıklardan uzak durum. Bir de suya-sabuna daha sık dokunun ki bu virüsü biran önce ülkemizden uzaklaştıralım.
Evdeyim, kalabalıklardan uzaktayım. Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar