Yeniden Düzenlenen Emeklilik Planlarına Genel Bakış

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın beklediği emeklilik düzenlemeleri ile ilgili son gelişmeler umutları başka bir zamana ertelemiş durumda. Uzun süredir gündemde olan ve yaklaşık bir milyon kişiyi doğrudan etkileyecek olan emeklilik haklarına erişim konusunda beklenen düzenleme, maalesef beklenen haberi getirmedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalar, vatandaşları hayal kırıklığına uğratan gelişmeler olarak değerlendiriliyor.

Beklenen Fırsat: Erken Emeklilik İmkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerde verdiği vaatler arasında, Bağkur sigortalılarının emeklilik prim şartlarını 9000 günden 7200 güne düşürme sözü büyük bir heyecan yaratmıştı. Bu değişiklik, Bağkur sigortalıları için 1800 gün daha az prim ödeme ve beş yıl daha erken emekli olma fırsatı anlamına geliyordu. Ancak, TBMM'nin kapanışına kadar yasal düzenlemenin çıkarılması beklenirken, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında olanlar ve olmayanlar farklı beklentiler içindeydi. EYT'li olmayanlar için yaş ve prim günü şartlarına tabi bir emeklilik, EYT'li olanlar için ise direkt emeklilik imkanı söz konusu idi. Ne yazık ki, beklenen düzenleme ile ilgili olumlu bir haber gelmedi.

Bu kez indirim geldi! Biranın fiyatı düştü Bu kez indirim geldi! Biranın fiyatı düştü

Düzenlemenin Geleceği: Uzayan Bekleyiş

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu yeni vergi paketi, Bağkur prim şartlarının düşürülmesi gibi önemli bir maddenin içermemesiyle dikkat çekti. Elde edilen bilgilere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) bütçe sıkıntıları ve sistem üzerindeki yük nedeniyle bu düzenlemenin gerçekleşmesi beklenmiyordu. TBMM'nin tatil öncesinde bu konuda bir yasal düzenleme yapması da beklenmiyor. Öte yandan, TBMM'nin vergi paketi ve diğer yasal düzenlemeleri tamamlayıp tatil moduna geçmesi, yeni yasama yılının Ekim ayında başlamasıyla birlikte emeklilik düzenlemesi bekleyenlerin en erken Kasım veya Aralık ayına kadar beklemesi gerekeceği anlamına geliyor. Maliyet endişeleri nedeniyle bu düzenlemenin daha sonraki yıllara ertelenmesi olasılığı da artmış durumda.

Kaynak: Haber Merkezi