Faizler inşaatı bitirdi

Faizler inşaatı bitirdi

İnşaat sektörü, konut kredilerinde yaşanan faiz artışları nedeniyle kriz sürecini yaşarken sektördeki firmalar sürdürülen faiz politikasına bir an önce müdahale edilmesi ve konut kredilerinin düşmesi için harekete geçilmesini bekliyor.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) Türkiye’de konut kredilerinde yaşanan faiz artışları inşaat sektörünü derinden etkiledi. Enflasyonun ve döviz kurunun artışı ve faiz oranları ile birlikte zor bir döneme giren inşaat sektöründe tablo korkutucu boyutlara ulaştı. Son dönemlerin ekonomik açıdan en çok sorun yaşayan sektörlerin arasında gösterilen inşaat sektörü zor durumda.  Artan borçlar, küçülen cirolar, yüksek enflasyon ile birlikte artan bina maliyetleri müteahhitleri iflasın eşiğine getirirken, iflas eden şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artmakta. Ekonomide yaşanan güven kaybı ise tüketicilerin beklemeye geçmesine yol açtı.

Uygulanan faiz politikasından şikayetçi olan inşaatçılar duruma bir an önce olumlu yönde etki edecek hamleler yapılması gerektiğini söylediler.  Türkiye’nin en köklü çelik kapı firmalarından olan ve sektöründe ilk sıralarda yer alan Efor Çelik Kapı firmasının Operasyon Müdürü Mustafa Kaçar, şuan uygulanan faiz politikasıyla inşaat sektöründe herhangi bir olumlu etkiye rastlanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.
Faizin yüksek olmasının inşaat piyasasını otomatikman durduğunu söyleyen Kaçar, “Faizlerin düşmesi belki inşaat sektörünü hareketlendirir ama faiz düşmeden ne inşaat ne de diğer sektörlerde pek hareket olacağı düşünülmüyor. Dolayısıyla zaten inşaat sektörü de ülkenin lokomotif sektörlerinden bir tanesi durumundadır. İnşaat sektörünün durması demek diğer sektörleri de oldukça etkilenmesi demektir. Böyle bir pozisyonda da hükumetten acil faiz indirimi bekliyoruz” dedi.

SATIŞLAR YÜZDE 100 AZALDI

Satış miktarlarının geçen yıla oranla yüzde 100 azalma göstermiş durumda olduğunu belirten Kaçar, “Bu durum karşısında çok da iflas eden firma var. Yani 10 yıl süre boyunca baktığımızda iflas eden firma sayısı veya yazılan çek sayısına baktığımızda toplamda 10 yılda 50 bin lira ile 60 bin lira arasında bir çek yazılmışsa son 1,5 sene içerisinde yaklaşık bu rakam 200-250 bin lira civarına yükseldi. Doğal olarak insanlar da çok zor durumda. Şuanda nakit yok. Şimdi esnafın en çok korktuğu nokta çek ile de alışveriş yapılmıyor. Çek de alamıyor insanlar. Çünkü eskiden satıyordu dairesini ve çekini ödüyordu ve anapara kısıtlıydı. Bankalar kredileri de durduruncaya kadar. Bankalar kredileri durdurunca bu sefer müteahhidin  bankadan kredi çekme imkanı yok, dairesini de satamıyor. Faizin yüksek olmasından dolayı  dolaylı olarak dönüp çeklerini ödeyemiyor. Çeklerini ödeyemediği zaman müteahhidin batması bir şeyi değiştirmiyor. Bir tek kendi batmıyor. Yanında çalıştırmış olduğu işçiler, çalıştığı firmalar, taşeronlarla beraber batıyor. Bir taşeron bir tane müteahhit ile de çalışmıyor. 5 tane müteahhitten darbe yediği anda müteahhit ile beraber taşeron da gidiyor. Yanında iş yaptığı tedarikçi firma da gidiyor. Bir yandan da büyük sıkıntı var ama işte her şey faizde bitiyor. Faizin bir an evvel makul seviyelere düşmesi gerekiyor. Bu da doları tetikliyor” şeklinde konuştu.

faizler-insaati-bitirdi-118253-5501c478bbc6ce5e7111dc6a27a1f600.jpegfaizler-insaati-bitirdi-118253-f29647b18f2d54e009d81cee587074d2.jpegfaizler-insaati-bitirdi-118253-35c6bdd22adc050b2e62d8efc41e12d3.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.