Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Abdurrahman Fırat'ın haberine göre; FAO'nun 2021-2025 yıllarını kapsayan beş yıllık “Bir Ülke Bir Öncelikli Ürün” (OCOP) programının çalışmaları sürüyor. OCOP'un, daha iyi üretim, iyi beslenme, iyi bir çevre ve iyi bir yaşam için daha verimli, kapsayıcı, dirençli ve sürdürülebilir tarımsal gıda sistemlerine dönüşüme katkıda bulunabilecek benzersiz niteliklere ve özel niteliklere sahip Özel Tarım Ürünlerini küresel, bölgesel ve yerel düzeyde teşvik etmek için FAO tarafından başlatılan beş yıllık bir program olduğu bildirildi.

faonun-odak-noktasi-incir-secildi-426125-b3debc02bff8e26f30886f8ef7509769.jpeg

Bu program çerçevesinde Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki dokuz ülkeden OCOP ulusal odak noktaları seçildi. Türkiye’den odak noktası ürün olarak “İncir” seçildi.

Bu program ile incirde, sürdürülebilir gıda değer zinciri sistemleri oluşturulup, aile ve küçük toprak sahibi çiftçileri kârlı hale getirmenin yanı sıra geçim kaynaklarını iyileştirmek için desteklemek, kimyasal girdi ve doğal kaynak kullanımını en aza indirmek, gıda kaybını ve israfını azaltmak ve olumsuz etkileri sınırlandırmak amaçlanıyor.

faonun-odak-noktasi-incir-secildi-426125-bbb0f456906c538f5967ef863b6d0c95.jpg

Bu amaçlar doğrultusunda FAO ile Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü İncir Araştırma Enstitüsü tarafından Perşembe günü 'Bir Ülke Bir Öncelikli Ürün Girişimi Ulusal Lansmanı' düzenlenecek.

Kaynak: Haber Merkezi