AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Fark daha da açılır mı? 

A+A-

Seçimlere 20 günden az bir zaman kaldı. Adaylar var güçleri ile kendilerini halka anlatmaya, onların teveccühlerini kazanıp oylarını almaya çalışıyorlar. Bakarsanız her aday kendisinin kazanacağından emin görünüyor da, kulislerin söylediklerine bakılırsa da kazın ayağı heç de öyle değil.
Seçmene baktığınızda is kararınız vermiş seçim gününü bekler bir havada. Partililer olmasa adaylar nerede ise adayların etrafı bomboş kalacak bir durum gözlemleniyor. Partililer canhıraş çalışıyorlar da adayların da motivasyonları düşmüyor.
Seçimlerle ilgili bir gözlem de son yıllarda oluşan bir durum. Rakibini karalama kampanyaları ve yandaş web sitleri aracılığı ile kampanyayı yürütme hastalığı. Rakibi kötüle, rakip ile aranda bir polemik konusu yarat ve onun üzerinden seçim kampanyası yürüt. Alıştığımız, bildiğimiz bir seçim kampanyası ya da seçim süreci değil.
Büyükşehir önemli. Büyükşehirde kimin kazanacağı önemli. Büyükşehir’i kazanan bütçeyi de elinde bulunduran ve yatırımların büyük bölümünün sahibi olacak olan. O nedenle büyükşehir önemli. Cumhur İttifakı da, Millet İttifakı da büyükşehir konusunda daha yoğun bir çaba harcıyor. Yapılacak yatırımlar konusunda büyükşehir adaylarının bir iki söylemi var. 
Cumhur ittifakı adayı Mustafa Savaş iktidar gücünü arkasına alarak vaatlerde bulunuyor; 25 bin kişilik stat yapma vaadi gibi. Kendisine bir Allah’ın kulu da sormuyor; “17 yıldır iktidardasınız, Türkiye’nin birçok iline stat yaptınız, niye Aydın’a yapmadınız?” diye.
Nerede ise üç seçimdir Aydın-Denizli otoyolunun ihalesi gündemde. Bir türlü ihale yapılıp da yolun yapımına başlanamadı. Böyle giderse daha bir on yıl daha bekleriz. Zira bu vaatler ile oy toplamayı beceriyorlar.
Savaş’ın bir vaadi de seçimi kazandığı taktirde evini Aydın’a taşıma vaadi. Mübarek belediye başkanı olarak Ankara’dan mı Aydın’ı idare edecektin. Elbette taşıyacaksın. Önemli olan seçimden önce evini barkını Aydın’a taşıyor olmandı. Bu da gösteriyor ki, Savaş ve ailesi de biliyor ki Aydın’da seçim kayıp, ama dostlar alış-verişte görsün babından seçim çalışmalarını sürdürüyor.
Özlem Çerçioğlu’na gelince fazla vaatte bulunmuyor. Bulunmasına da gerek görmüyor, zira beş yıldır Büyükşehir Belediye Başkanı ve yaptıkları ile kendini anlatmayı tercih ediyor. Bu da işe yarıyor olsa gerek ki, son açıklanan anket sonuçlarına göre Çerçioğlu bugün seçim yapılmış olsa Mustafa Savaş’a yüzde 17’lik bir fark atmış görünüyor.
İşin öze, önümüzdeki süreçte Çerçioğlu ile Savaş arasındaki fark yirmi günlük süreçte daha da artacak mı, yoksa savaş makası daraltıp farkı daha aşağı çekebilecek mi? Bugünden görünen o ki, seçimin galibi belli gibi…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar