Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FATSALI TERZİ FİKRİ VE OVACIKLI SAĞLIK MEMURU MAÇOĞLU (2)

A+A-

Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ‘’Komiteci lakaplı, Galip Hocası’’ ve üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Fatsalı Terzi Fikri’nin, 1979 yılında Fatsa’da kurduğu bir tür sosyalist yönetimi öğrendiğinden midir nedir ölünceye kadar yani 7 yıl sürekli olarak ‘’BU GIŞ GOMONİZM GELECEK’’ sözünü tekrarladı.

Komünizm, denildiğinde ilk akla gelen o zamanki adı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği olan bugünkü Rusya idi.
Ne zamanki Sovyetler Birliği dağıldı, o zaman ‘’gomonizm’’ korkusu da uçtu gitti.

Celal Bayar’ın,’’BU GIŞ GOMONİZM GELECEK’’ sözü gerçekleşmedi; ama Fatsalı Terzi Fikri’nin sosyalist yönetim deneyiminden 35 yıl sonra Fatih Mehmet Maçoğlu adındaki sağlık memuru, 2014 yılında yapılan seçimlerde Tunceli’nin Ovacık ilçesinden Türkiye’nin ilk ‘’KOMÜNİST BELEDİYE BAŞKANI‘’  seçildi.

‘’DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR’’
M.Ö. 535-475 yılları arasında yaşamış Efesli filozof Herakleitos’un bu sözü, yaşamın geleceğe akmaktan başka seçeneği olmadığını göstermesidir.

Fatsalı Terzi Fikri’nin 1979 yılında Fatsa’da halkın desteğini alarak belediye başkanı seçildikten sonra kurduğu sosyalist yönetim modeli, belli ki birilerini çok tedirgin etmiş olacak ki, dönemin başbakanı Süleyman Demirel, Çorum’da meydana gelen olaylarda neredeyse 50 kişinin ölmüş olmasına karşın, ’’siz Çorum’u bırakın, Fatsa’ya bakın’’ yönlendirmesiyle nokta operasyonu yapılar terzi Fikri görevden alınarak illegal çalışmalarla devleti yıkmakla suçlanarak yargılanır.

Terzi Fikri’den 35 yıl sonra Tunceli’nin Ovacık ilçesinde, Fatih Mehmet Maçoğlu adındaki sağlık memuru, laborant elini kolunu sallaya sallaya Türkiye Komünist Partisi’nden Ovacık Belediye başkanı seçilir.

Fatih Mehmet Maçoğlu, devletten hiçbir baskı, dayatma görmeden, silah zoruyla devleti yıkmakla suçlanmadan, yargılanmadan, işkence görmeden 2014-2019 yılları arasından Ovacık Belediye Başkanlığı görevini yerine getirmiş ve sosyalist düzene göre yönetimini sürdürür.

Fatih Mehmet Maçoğlu, bununla da kalmamış,31 Mart 2019 yerel seçimlerinde çıtayı yükselterek yine Türkiye Komünist partisinden Tunceli Belediye Başkanlığı’na seçilir.

Peki,  sağlık memuru, laborant Maçoğlu bir sihirbaz mıdır?
Terzi Fikri de sihirbaz değildi.
Şeyh Bedreddin’den bu yana Anadolunun toplumsal yapısını, ’’Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir’’ kuralına göre incelediğimizde, toplumların aynı amaç için bir araya gelerek ‘’halk hareketleri’’ denilen eylemleri yaptıklarını görürüz.

Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart seçimlerinde Tunceli Belediye Başkanı seçildikten sonra mazbatası ne anlama geldiği belli olmayan bir takım gerekçelerle önceleri verilmek istenmemiş; ancak sonradan merkezi idare ne düşündüyse Maçoğlu’nun mazbatasını vererek komünist başkanın varlığını onaylamış oluyor.

Unvanı ‘’Komünist Başkan’’ olan Fatih Mehmet Maçoğlu, uluslararası TV’lerde, gazetelerde rahatlıkla düşüncelerini açıklayabilmekte, yapabileceklerin söyleyebilmekte.

Demek ki, değişim başladığında; dağın tepesinden aşağı doğru yuvarlanmaya başlayan yumruk kadar kartopunun giderek bir enerji yumağına dönüşerek ÇIĞ olması ve karşısına çıkan tüm güçleri altına alarak ezmesi kaçınılmaz oluyor.
Yoksa tarih boyunca diktatörleri hangi güç yıkabilirdi?
Tarihin çöplüğü diktatörlerin, zalimlerin döktükleri kanda boğulduklarının kanıtı değil midir?
Zulme başkaldırarak başarıya ulaşan toplumlar, eğer değişim süreci ile birlikte bilinç düzeylerini de yükseltebilselerdi, şimdi çok daha farklı bir dünya da yaşıyor olabilirdik
.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar