Feyzioğlu; "Amacımız her şeye karşı çıkmak değil"

Feyzioğlu; "Amacımız her şeye karşı çıkmak değil"

 Aydın’da yapılan Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeoteraml Enerji Çalıştayı’na katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Her şeye karşı çıkmak değil, doğru olanı destekleme, yanlış olanı da bütün gücümüzle tüm ülkeye inşa et

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Jeotermaller en değerli tarım arazilerimizin üzerine yapılıyor. Aydın ovasının tarım arazilerini ortadan kaldırıp, üstüne jeotermik tesisler kurduğumuzda biz nerede incir yetiştireceğiz, nerede zeytin, domates yetiştireceğiz” dedi.

Hukuk ve Çevresel Etkiler Açısından Jeoteraml Enerji Çalıştayı Aydın’da Odeonpark Otelde yapıldı. Çalıştaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu,  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Efeler İlçe Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Türkiye’nin çeşitli illerinden baro başkanları ve Kızılcaköylü vatandaşlar katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, İncir ve zeytini kastederek, “Dağlarından yağ ovalarından bal akan gökyüzünün altındaki en güzel yer yüzü diye tarif edilen Efeler diyarı Aydınımızda sizleri ağırlamaktan büyük onur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi. 

SIRASINI ÖZAKCAN’A VERDİ
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu konuşma sırasını listede ismi olmayan Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’a verdi. Mesut Özakcan ise, “Çağdaş bir toplum ve çağdaş bir yaşam kentinde en öncelikli sorun çevrenin korunmasıdır. Avrupa ülkelerinde bir anket yapılmış, hepsinde ekonomik gelişme kalkınmamı, yoksa çevrenin korunması mı diye.  Çevrenin korunması anket sonucunda hep ilk tercih olmuştur.” diye konuştu. 


“BÖLGEDE 60 JEOTERMAL SANTRALİ FELAKETE YOL AÇABİLİR”
Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise konuşmasında; “Bizim konumumuz bir yerde insan ve hukuk varsa bu konuda halkı bilgilendir. Yetkilileri bilgilendir. Gereğini hukuk çerçevesinde yap ve aynı zamanda da toplumsal farkındalık yarat der. Biz bu çerçevede Kızılcaköy’ün daveti Aydın Baro Başkanımızın daveti ile buradayız. Yargı ve dava açmak bunlar son çaredir. Bizim daha öncesinde kamuoyunda doğru bilgilerle farkındalık yaratmamız, bu yaratılan farkındalığı siyaset üzerinde uyarıcı olarak yönlendirmemiz gerekiyor. 60’ın üzerimde jeotermal santralinin küçük bir bölgede yapılması planlanmaktadır. Şu ana kadar toplam yapılmış olanlarla birlikte. Bir santralin tek başına çevreye vereceği bir zarar oldukça düşük olabilir. Ama 60’ı birden çalıştığında bir büyük katliama el birliği ile yol açabilir. Kümülatif çevrede yapılması gereken bir bölgedeyiz. Öyleyse bir bunu önce halkımıza ondan sonra tüm milletvekillerine, siyasi otoriteye anlatmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE DAVASINI DOĞRU ANLATMAMIZ LAZIM”
Çevre davasını doğru anlatmaları gerektiğine değinen Feyzioğlu, “Sabah çevreyle uyanıp akşam çevreyle yatanlardan farklı olarak bir adım geriden meseleye baktığımızda çevre davasını doğru anlatamadığımız kanaatindeyim. Çünkü buradaki meseleyi bu mesele başına gelmemiş olan Anadolu’nun bir başka şehrindeki vatandaşımız, ‘bunlar enerjinin her türlüsüne karşı mağarada mı yaşamak istiyorlar’ diyor. Elbette enerjiye ihtiyacımız var, elbette madeni çıkartmak zorundayız. İyi madencilik uygulamalarına  siyasi sebeplerden dolayı karşı çıkmak doğru değil.  Kötü madencilikle halkın düşüncesi hiçe sayan yada çalışan işçilerini ucuz prosedürlerle çalıştırarak canları üstünden karlarını arttıranları önlemeye hedeflemeliyiz. Bu ülkenin madenini iyi, doğru, halka yarar şekilde çıkartacak olanları, korumalı, diğerlerini ise yerin dibine hep birlikte geçirmeliyiz. Her şeye karşı çıkmak değil, doğru olanı destekleme yanlış olanı da bütün gücümüzle  tüm ülkeye inşa etmek zorundayız. En değerli tarım arazilerimizin üzerine yapılıyor. Aydın ovasının tarım arazilerini ortadan kaldırıp, üstüne jeotermik tesisler kurduğumuzda biz nerede incir yetiştireceğiz, nerede zeytin yetiştireceğiz, nerede domates yetiştireceğiz. Bugün bir domatesin, bir patlıcanın, bir sebze ve bir meyvenin ne kadar değerli olduğunu somut yaşadığımız günlerdir” dedi. 

feyzioglu-amacimiz-her-seye-karsi-cikmak-degil-93008-fd431b9a83708db5f6c36a3a49bf70aa.jpgfeyzioglu-amacimiz-her-seye-karsi-cikmak-degil-93008-b12f257efdd746078461c9a11a9aadfe.jpgfeyzioglu-amacimiz-her-seye-karsi-cikmak-degil-93008-aae7cc8f4fb307f2f24b64487224e714.jpgfeyzioglu-amacimiz-her-seye-karsi-cikmak-degil-93008-a88abe4994f835df06bd636074b1852f.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.