AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Filistin ölüyor dünyada ses yok

A+A-

Filistin’de hayatlar sönmeye devam ediyor. Gazze'ye düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e yükseldi, yaralı sayısı 103 oldu. Bu sayı gittikçe artacağa benziyor ve bizler sadece dua edebiliyoruz. Kadın, çocuk demeden evlere yapılan saldırının bilançosu çok ağır. Yetkililer bir eve yapılan saldırıda ev halkından hayatını kaybeden 3 kişiden birinin kadın diğerinin ise engelli Filistinli olduğunu söylüyor.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalarda ise 9'u çocuk 21 kişinin hayatını kaybettiğini, 95 kişinin de yaralandığını duyurmuştu. Çok acı fotoğraf kareleri geliyor. Ramazan mübarek günde bunu yapan ellerin kırılsın İsrail. Gazze vuruluyor ve çocuklar, kadınlar ölüyor. Maalesef bu zulme engel olamıyoruz. İnsanların öldüğü hiçbir dava haklı değildir. Çocukların parklarda kirlenmesi gereken ayakkabıları kana bulanıyor.
Sosyal medyada bir çocuğun videosu yayınlandı. İsrail askeri ile konuşuyordu. Küçücük yüreği ile o kadar büyük bir karşı duruş vardı ki ölümden bile korkmadan şu sözleri söyledi, "Tüm dünyayı korkuttuğunuzu sanıyorsunuz. Biz sizi korkutuyoruz, dünyayı sizden daha çok korkutuyoruz. Siz yanlışsınız ve siz teröristsiniz. Bize hiçbir şey yapamazsınız. Bütün dünya bizimle sizinle değil” diyerek haykırdı küçük bedeniyle koca bir yürek. İsrail sonun yakındır. Mescit Aksaya saldırı konusunda binlerce gelişme sonuç yazılır. Asıl konu, çocuk ölüyor mu? İnsan ölüyor mu? Evet ölüyor ve nerede insan hakları? İsrail Filistin’i öldürüyor dünyada tık ses yok.

2021 yılını da hala istediği gibi hareket etmesi, istediği zaman Filistin’i bombalaması ve buna hiçbir büyük ülkenin ses çıkarmaması olacak şey değil. Yetkililer büyük insanlar konuşamayacaksa, yürekleri büyük insanlar onların yerine de konuşmalıdır. Bayram kıyafeti giymeleri gerekirken küçücük bedenleri kefene sığdırdılar. Çocuklar mutluluktan çığlık atmalı, acıdan değil. Eğer bir yerde çocuklar ölüyorsa orada insanlık suçu vardır. Çocukların bayramını mahvettin İsrail.

İşgalci İsrail’in düzenlediği hava saldırısında babasını ve kardeşini kaybeden Filistinli çocuğun feryadında boğulun. Çocukların gözyaşlarında boğulasın İsrail! Öyle bir zaman gelecek ki İsrail diye bir yer isim kalmayacak. Bir film dizi sahnesinden görüntüler olsa herkesin saatlerce ağlayacağı günlerce konuşacağı görüntüler maalesef gerçek. İnsan yüreği dayanmaz. Artık kınama değil icraata geçilmesini bekliyoruz. Milyonlar arkanızda sadece okun fırlatılmasını bekliyoruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar