TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FIRSATÇILIĞI DA GEÇENLER 

A+A-

Son dönemde fiyatlar tartışılıyor. Herkes kendi penceresinden konuya bakıyor ama ben farklı bir açıdan konuya değinmek istiyorum. 

***
Elbette girdi maliyetleri artabilir ve bu doğrultuda bazı ürünlere zam yapılır. Bunu dünyanın neresine gitseniz görebilirsiniz. Ancak ülkemizde bazıları var ki fırsattan istifade etmeyi görev olarak görüyor. 

***
Hiçbir girdi maliyeti artmayan ya da artış oranının çok üstünde zam yapan 
satıcılardan tutun ikinci el aracının fiyatını bir gecede yüzde 20-25 bandında artırana kadar. Yıllarca kullandığınız arabanın durduğu yerde fiyatı neden bir gecede artar? Çünkü sözde fırsatı değerlendirmiş olursa bir insan artar. 

***
Bunu ev fiyatları için de söyleyebiliriz. Krediler konusunda güzel bir karar açıklanıyor. Daha insanlar plan yapıp kredi miktarı araştırıp bir şeyler düşünmeden ev sahipleri fiyatları artırıyor. Birçok örneğini de bu süreçte gördük. 

***
İnsanlar gerçekten kolay kolay ev sahibi olamıyor. Öyle ki bir yandan para biriktirip bir yandan aylık ihtiyaçlarını karşılayan insanlar krediyle ev almak istiyor. Güzel de bir imkan sağlanıyor. Ama bir bakıyorsunuz belki aylardır takip ettiğiniz evin fiyatı daha karar açıklanır açıklanmaz ciddi oranda artıyor. 

***
Ben ekonomi üzerine çok fazla şeyler söyleyecek kadar bilgim olduğunu düşünmesem bile artık konu ekonomiyi geçmiş durumda bence. 

***
Elbette maliyetler hesaplanır, kazanılacak da bir para vardır. Örneğin bir araç fiyatı bir gecede 200 bin liradan 250 bin liraya, bir evin fiyatı 600 bin liradan 700 bin liralara çıkıyorsa biraz oturup düşünmek gerekiyor sanırım. 

***
Bu işin sonu nereye varır bilinmez ama işini hakkıyla yapan ev sahipleri, emlakçılar, araç galerileri de bu çürük elmalar nedeniyle yanlış anlaşılabiliyor. 

***
Kısacası biz ne zaman dürüst olursak her konuda o zaman insanlar bir ürünü ederinde alabilir. O zaman herkes hak ettiği kadar kazanç elde edebilir.  

***

DİĞER YAZILARI 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar