Fiyat istikrarsızlığı fırıncıları bezdirdi

Fiyat istikrarsızlığı fırıncıları bezdirdi

Nazilli’de ekmek fiyatlarında yaşanan belirsizlik fırın işletmecilerinin zarar etmesine neden oluyor. İşletme sahipleri de sorunun kaynağının yine meslektaşları olduğunu belirtiyor. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Aydın’ın farklı ilçelerinde 1,5 liraya satılan ekmek, Nazilli’deki bazı fırın işletmelerinin arasındaki rekabetten ve marketlerdeki ekmek fiyatlarının 0,60 kuruşa kadar düşmesinden dolayı esnafı zarara uğrattı. Oda başkanları ve yetkili birimlerin ise durumla alakalı bir uygulama yapmadığını söyleyen fırın işletmecisi Yaşar Göztaş,” Herkesin evine ekmek gitmesini sağlayan fırıncılar, kendi evine ekmek götüremez oldu” diyerek açıklamada bulundu.

‘NAZİLLİ’DEKİ BAZI FIRIN FİRMALARINDAN DOLAYI ZARAR EDİYORUZ’
Nazilli’de fırıncı meslektaşların aralarındaki husumet ve rekabet savaşından dolayı birçok fırın işletmesinin zor durumda kaldığını söyleyen Göztaş,” Nazilli’de fırıncı meslektaşlarımızın kendi aralarında olan musibetlerden dolayı ekmek, değerinde satılmamaktadır. Herkesin evine ekmek gitmesini sağlayan fırıncılar kendi evine ekmek götüremez oldu. Bunun en baştaki sebebi Nazilli’deki fırıncıların arasındaki kin ve nefret. Birbirlerini batıracaklarını zannediyorlar ama fırın kapanmıyor, sadece sahipleri değişiyor. Pazardaki payını arttırmak adına daha fazla kazanacaklarını düşünerek bu rekabeti devam ettiriyorlar. Bu rekabeti devam ettirirken vatandaş ucuza ekmek aldığını zannediyor. Ancak ucuza aldığı ekmeklerdeki kalite ve hijyen koşulları tam anlamıyla uygulanmamakta. Ayrıca fırıncının kendisinin para kazanmadığı ekmekten, bakkallar ya da marketler olsun fırıncının hayatında görmediği paraları kazanıyor. 200 gr ekmeğin satış fiyatı 1,5 lira. Bunu nasıl hesaplıyorlar? Günümüzde un, tuz, maya, yakıt, elektrik bütün girdiler otomatikman artıyor. Âmâ ekmekçiler kendi başına karar veremiyor. Meslek odaları girdi maliyetlerine göre hesaplama yapıyor ve fırıncının karı hesaplanıyor ve belli aralıklarla yapılıyor. Ekmeğin diğer ürünler gibi fiyatı anında yukarı çıkarılmıyor” diye konuştu.

“HEPSİNİN UN FABRİKALARINA BORCU VAR”
Düşük fiyata ekmek satışı yapan fırıncı firmalarının aslında zor durumda olduğunu ve birçok giderlerini ödemeyeceklerinin altını çizen Gözdaş,” Hepsinin un fabrikalarına borcu var, vergilerini ödeyemiyorlar, SSK, elektrik, personel paralarını ödeyemiyorlar. Hatta herkesin evine ekmek gönderiyorlar, kendi evlerine ekmek götüremeyecek duruma geldiler. Nazilli’deki fırıncıların sahibi yok. Meslek odaları fiyatı alıyor ama uygulanması konusunda yaptırım güçleri olmayınca kendi aralarındaki çekişmeden, husumetten dolayı bu işi hakkı ile yapıp çalışan fırıncılara zarar veriyorlar. Bu sadece Nazilli için geçerli değil çevre ilçelerdeki ile de rahatsızlık veriyor. Kuşadası’nda ve Didim’de ekmek 2,5 Liraya satılabiliyor. Âmâ Nazilli’de ve yakın çevresinde bu fiyatlara satamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“DESTEK OLUNMASI LAZIM”
Bu duruma bir dur denmesi gerektiğini belirten Gözdaş, “Fırıncılara destek olunması lazım. Şuanda piyasada satılan ucuz ekmelerin gramlarında, kullanılan unlarda problem var. Ucuza mal etmek için ucuz malzeme alıyorlar. Sağlıksız bir ekmek üretimi var ve nereye kadar bu fiyatlara satacaklar? Nazilli’de hiçbir fırının un fabrikası yok. Maya fabrikası yok. Sigorta ve  BAĞKUR vergisini ödeyecek bir ek geliri yok. Bu durum 4 -5 yıldır süregelen bir şey, artık bıçak kemiği dayandı değil kemik deldi geçti o durumdayız. Bir markete gidiyorsun poşet parası alıyor. biz poşeti bile bedava veriyoruz. Gece sabaha kadar ekmek çıkarmak için zor mesailer geçiriyoruz. Maliyetlerimiz çok fazla ki 1,5 Liraya Nazilli’de ekmek satılamıyor. Fırıncıların sırtından marketler ve belli bayiler para kazanıyor. Biz 1,5 liradan ekmek satamıyoruz bunun sebebi meslektaşlarımızın ucuz fiyata daha farklı fiyatlara marketlere, bayilere, bakkallara ekmek vermeleri. Bu şartlarda ben para kazanmadığım gibi zarar ediyorum. Biz nereye kadar buna katlanabileceğiz? Kurum ve kuruluşların bize yardım etmesi lazım. Bizim de emeğimizin hakkını almaya hakkımız var” dedi.

“NAZİLLİ FIRINCISI ÇOK BÜYÜK ZARAR EDİYOR”
Nazilli’de fırıncılık yapan bir diğer fırıncı işletmecisi Hüseyin Pişken ise, “Nazilli’deki bazı büyük ekmek firmalarının kendi aralarındaki sıkıntılardan dolayı zarar görüyoruz. Pastanın nasıl yeneceği ve nasıl dağıtılacağı ile alakalı sıkıntılar fırıncının belini kırıyor. Nazilli fırıncısı çok büyük zarar ediyor. Oturup anlaşma sağlayalım dendiğinde herkes kendini kenara çekiyor. Büyüklerimize ve gerekli mercilerde ilettik. Gelin bu işi düzeltelim, fiyatında satalım diye. Ekmeğin maliyeti şuan 0,90 kuruşken 0,75 kuruşa ekmek satılması biz fırıncılara büyük bir zarar veriyor.23 Nisan 2019’da alınan karar göre 200 gr ekmek 1,25 kuruşa satılacaktı. Şuanda 0,65 ile 1 lira arasında ekmek satılan yerler var. Oda yönetimi ile konuştuk ama sadece düzeltelim dediler. Şuanda değişen bir durum yok. 1.25 Lira uygulayamadığımız için 1,5 Lirayı hiç uygulayamıyoruz. Un fiyatları aşırı yükseldi. Elektriğimiz, personel maaşları SSK, vergiler yüksek ama fırınlar hala zararına iş yapmak zorunda kalıyor. Ekmekte bu istikrarsız yine aramızda olan meslektaşlarımızın doyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Nasıl daha fazla ekmek satabilirim diyerek biz fırıncıların ekmeği ile oynuyorlar” ifadelerini kullandı. 

ekmek-fiyatlarindaki-istikrasizlik-firincilari-bezdirdi-164957-f042b53bf172970218bbb1d5bbe91f16.jpgekmek-fiyatlarindaki-istikrasizlik-firincilari-bezdirdi-164957-c14e3831e8c485f3432c40981049c7e2.jpgekmek-fiyatlarindaki-istikrasizlik-firincilari-bezdirdi-164957-86b6ada81b857d0d96b7074c1bf37041.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.