Futbola kadın eli değiyor

Futbola kadın eli değiyor

Aydın Büyükşehir Belediyespor’da antrenör olarak görev yapan abla-kardeş Melisa Cansu ve Buket Pelin Uzun, kadınların futbolun içinde neler yapabileceğine güzel bir örnek oluyor.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Kadınların futbolda yer alması için ellerinden geleni yapan Uzun kardeşler, yeni yetişecek isimlere tavsiyeler de veriyor.

Futbol sahada, tribünde yada saha kenarında erkeklerin çok fazla olduğu bir alan olsa da son yıllarda bu durum biraz değişmeye başladı. Tribünlerde kadınların sayısı yavaş yavaş artarken, kadın futbol takımlarının son dönemde yakaladıkları çıkış da bu alana ilgiyi artırdı. Futbolda saha kenarında kadınların sayısı da artmaya başladı. Aydın’da bunun en güzel örneklerinden birisi Büyükşehir Belediyespor’da yaşanıyor. Melisa Cansu – Buket Pelin Uzun kardeşler, kulüp bünyesinde futbol antrenörlüğü yapıyor.  Futbolun bilimsel çalışmalarla yapılacağına inanan Uzun kardeşlerle kariyerleri, futbol anlayışları, kadınların futboldaki yeri ve kulüp çalışmaları konusunda keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Kendinizi tanıtır mısınız?
Melisa Cansu Uzun. 25 yaşındayım. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü’nden 2021 yılında mezun oldum. Uzmanlık dalım futbol. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü’nde eğitim alıyorum. Isparta’da iki kulübün futbol okullarında çalışarak deneyim kazandım.

Buket Pelin Uzun. 22 yaşındayım. Adnan Menderes Üniversitesi Antrenörlük Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Uzmanlık alanım futbol. Eğitim hayatımın yanı sıra Kadınlar 2. Ligi’nde futbol oynadım. Ardından Yıldızspor’da 1,5 yıl kadar antrenör olarak çalıştım. İlk deneyimim orada oldu. 

Futbola ilginiz nasıl başladı? 
M.C.U: 6 yaşından beri futbol oynuyorum. Kadınlar 2. Lig’de 7 Eylül Gençlikspor’da forma giydim. Sol bek olarak oynadım. Önce Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünü kazanmıştım ama sonrasında ilk senemde bıraktım. Spor Bilimleri Fakültesi’ne yöneldim. İlk başlarda antrenörlük yapamayacağımı düşünsem de sonrasında çok sevdim. Hala da severek yapıyorum.          
B.P.U: 11 yaşıma kadar atletizm yaptım. Mahallemizde arkadaşlarla futbol da oynuyorduk. Ancak bir gün ablamın ayakkabılarını antrenmanına götürdüm ve kendimi 7 Eylül Gençlikspor’da buldum. 13 yaşında ablamla maçlara çıkmaya başladım. Stoper mevkiinde oynadım. Ardından İncirliova Spor Lisesi’ni kazandım. Orada okul takımıyla önemli dereceler aldık. İncirliova Belediyespor Kadın Futbol Takımı’nda da top koşturdum. Bir sezon da Antalya’da futbol oynadım.   

Aydın Büyükşehir Belediyespor ile tanışmanız nasıl oldu?
M.C.U: Okulun ardından Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Aydın Şubesi’ne kayıt yaptırdım. Orada Alt Yapı Koordinatörümüz Bülent Demirayak ile tanıştık. Kendisi kulüpte çalışmaya davet etti. Bu sayede geçen yıl Kasım ayında kulüpte görev almaya başladım. İyi ki başlamışım. diyorum. Kulüp Başkanımız Polat Bora Mersin ve Bülent hoca futbolda kadınların görev almasını destekleyen kişiler. 
B.P.U: Ben mutlu olabileceğim bir yerde görev yapmak istiyordum. Bülent Demirayak ile görüştük. Kendisi de uygun gördü ve geçen yıl Ağustos ayında çalışmaya başladım. 

Kulüpte çalışmalar nasıl gidiyor?
M.C.U: Ben 12-13 yaş grubuyla çalışıyorum. Kadın antrenörle hiç çalışmadıkları için ilk başlarda ‘yapabilir mi?’ diye düşündüler.  Zamanla bu düşünce ‘yapabilir’ diye değişti. Burada haftalık ve aylık planlar yapıyoruz. Yaş gruplarına göre antrenman düzenliyoruz. Hazırlıklar, müsabaka ve geçiş dönemleri değişiklik gösteriyor. Çocukların önce keyif almasını istiyoruz. Sonrasında temel bileşenleri anlatıyoruz.
B. P.U: Benim en büyük şansım Oktay Boyraz hocam oldu. Kendisinden çok şey öğrendim ve hala da öğreniyorum. Onun yanında yardımcı antrenör olarak başladım. 8-9 ay beraber çalıştık. Benim için staj gibi oldu. Kadın antrenör yapabilir mi? Düşüncesinde olan velilerin fikri zamanla değişti ve spor okullarına çocuklarını güvenerek emanet etmeye başladılar. 

Unutamadığınız anı var mı?
M.C.U: Benim unutamadığım anı olarak aslında burada antrenörlüğe başladığım günü söyleyebilirim. Burası evimiz gibi oldu. 
B.P.U: Oktay hoca kulüp içinde oynanan U17-U16 takımlarının maçında benden saha dizilimi yapmamı istedi. Ben de çok kötü bir dizilim yaptım. Belki başka birisi olsa bu konuda tepkisi farklı olurdu ama Oktay hocanın yaklaşımı çok iyiydi. Sonrasında 8 farklı dizilim yaparak kendisine sundum. 

Kadınların futbol içindeki yerini nasıl görüyorsunuz? 
B.P.U: Futbolda erkek egemenliği var. Bunu değiştirmek kolay değil. Ama bir yerden başlamak gerek. Kadın antrenörlerin yolu zor. Biz bu konuda şanslıyız. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ve kulüp başkanımız ile koordinatörümüzün kadın antrenörlere değer vermesi şansımız oldu. Kadın antrenörler yapamaz lafını çok duydum. Cinsiyete çok bakılıyor. Ama kadınların ince ayrıntıları iyi görebildiği için daha iyi antrenörlük yapacaklarını düşünüyorum. 
M.C.U: Futbolda kadınların sayısı az. Bu biraz da oyunun sertliğinden kaynaklanıyor. Kadının zayıf kaldığı düşünülüyor. Kadınlar için zor bir yol ancak aşılamayacak yol değil. Sadece özgüven olmalı. Kendilerine güvenmeli ve inanmalılar. Ben de ilk başlarda özgüven eksikliği yaşadım. Pes etmemek ve inatçı olmak lazım. Ben 4-5 yıl sonra kadınların bu alana tamamen dahil olacağını düşünüyorum. Ben değil biz dediğimiz zaman camianın içinde yer alırız. Bazı kulüplerde kadın antrenörlere çocuk bakıcısı mantığında bakılıyor. İşte tam burada hırslanmaları lazım. Bu bir meşale. Bugün biz varız, yarın bir başkası olacak. Kadın antrenörlerin artmasını istiyoruz. 

Ailenizin futbola bakışı nasıl?
B.P.U: Annem çok emektar bir kadın ve onunla gurur duyuyorum. Bize her zaman destek oldu. Arkamızda durdu. Aynı zamanda ablamla aynı mesleği yapmak da benim için büyük şans. En iyi arkadaşım ablam. Onun dışında da ailemizde sporla alakalı kimse yok. 

Tesislere gelen bir çocuk nasıl eğitim alıyor?
B.P.U: İlk başta çocuklarla iletişim kuruyoruz. Tanışma aşaması oluyor. Gelişim durumlarına göre ilerliyoruz. Bir iki hafta temel çalışma bileşenlerini alıyorlar. Bülent hoca ile değerlendirme yapıyoruz. Sporcu kaybetmek istemiyoruz.
M.C.U: Biz temel beceriyi verirken basitten karmaşığa doğru gidiyoruz. Problem çözmeye dayalı öğretim stili uygulanıyor. Çocuklar da zamanla alışıyor. 

BÜLENT DEMİRAYAK 

“ONLARLA GURUR DUYUYORUM”
Aydın Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinatörü Bülent Demirayak da kadın antrenörlerin görev almasını değerlendirdi. Futbolda erkek hegemonyası olduğunu belirten Demirayak, “Ben kadınların futbolun içinde olmasını isteyen bir antrenörüm. Her alanda başarılı olacaklarına inanıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu da kendi alanında başarılı. Kadınların futbolda saha kenarında olmasını istiyoruz. Melisa ve Buket’i hiç düşünmeden kulübümüze aldık. Çok başarılılar ve onlarla gurur duyuyorum. Kendilerini sürekli geliştiriyorlar. Diğer takımların da kadınlara görev vermesini gerekiyor” dedi. Demirayak, kadınların sahada olmasının erkek futbolcuların davranışını olumlu olarak değiştirdiğini, kız çocukların ise futbola ilgisini artırdığını sözlerine ekledi.

futbola-kadin-eli-degiyor-219473-6e9c4eaa6b4e24c8085fd8abf0ff6928.jpgfutbola-kadin-eli-degiyor-219473-786b1e99a678afd6fb4ec22d3d157ad3.jpgfutbola-kadin-eli-degiyor-219473-2103b1cb0fac8f2d1a5a28ff28d6b9a8.jpgfutbola-kadin-eli-degiyor-219473-b264ff462376fafca03effa6aef426fc.jpgfutbola-kadin-eli-degiyor-219473-bf0623f804718983924fed9c282ce139.jpgfutbola-kadin-eli-degiyor-219473-ff4f256071911b169eedf20992fb2155.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.