TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOLA ‘YABANCI’ OLMAMAK GEREK

A+A-

Son günlerde herkes futboldaki yabancı oyuncu sayısı kararını kendi penceresinden değerlendiriyor. Bu da çok normal. İşin hem oyuncular, hem kulüpler hem de menajerler boyutu olduğu için kimin ne düşündüğü çok değişkenlik gösteriyor. Ben kararın doğru yada yanlış olmasından ziyade Türk futbol içindeki futbola yabancı oyuncuları kaleme almak istedim bu sefer. Öyle ya sahaya her çıkan oyuncu gerçekten bu formaları hak ediyor mu?
Futbolda altyapıdan başlayan serüvende yetenek elbette önemli ancak eğitim de çok değerli bence. Okul gibi düşündüğünüzde altyapıda her antrenörün yetiştirdiği her sporcu farklı anlayışta olabiliyor. Genç yaşlarda futbolda kolay bir şekilde basamakları tırmanmak adına yollar arayanlardan tutunda kendisini geliştirmesi gerekirken birçok kötü alışkanlıkları bulunan isimler de sahalarda top koşturuyor. Burada Avrupa liglerinde üst seviyelerde oynayan ve her maçlarında bizleri gururlandıran Türk futbolcuları bir kenara bırakmak gerekir. Hatta onları örnek gösterebiliriz. 

Gerçekten doğru yollardan yürüyünce nerelere gelinebileceği ortada. 
Yani ben bazı oyuncuların futbola yabancı olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu yaşadıkları ortam gereği kendilerini geliştirmeye yada üstüne koyarak ilerlemeye ihtiyaç duymuyorlar. Kusura bakmasınlar ama binlerce yetenekli, ahlaklı ve disiplinli genç altyapılardan çıkıp A takımda mücadele etmek için beklerken sadece torpille bir yerlere gelmek istemek ne kadar doğru? 
Bizler önce ülkemiz futbolunu geliştirmek için altyapılarda iyi eğitimler sağlamalıyız. Oyunculara futbolun inceliklerinin yanında iyi birey olmayı da öğütlemeliyiz. Aydın’da bunu yapan kulüpler var. Ancak sayısını artırmalıyız. Hangi alanda olursa iyi bir eğitim olmadan başarı elde etmek çok da mümkün olmayabilir. Yabancı sayısı konusunda herkes kendi görüşünü dile getirmekte özgür ancak biz bence önce kendi çocuklarımız içinde futbola yabancılaşanları düşünmeliyiz. Sonrasında alınan kararları elbette değerlendirebiliriz. 
Umarım çok iyi oyuncular yetiştiririz ve hiç yabancı oyuncu almaya gerek kalmadan takımlarımız hem ülkemizde hem de Avrupa’da önemli başarılar elde eder. Bunun güzel örneklerini veren ve Avrupa’nın önemli takımlarında görev yapan tüm oyunculara da buradan başarılar dilemeyi ihmal etmeyelim.  

 
 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar