Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETECİ –SİYASETÇİ (2)

A+A-

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan kırk yıllık partisi CHP’den istifa edip, tarihin derinliklerinde yatmakta olan ve günümüzde de tabela partisi durumunda olan DP’den adaylığını koydu.

Çok eski iki dostum.
Galip Keçelioğlu ve İbrahim Eyin.
İkisi de diş hekimi.
İbrahim, aklımda kaldığı kadarıyla geçenlerde facede, “Kırat, Mesut Başkanla’la şahlanacak ve Efeler Belediyesi’ni alacağız” diye görüşlerini paylaşmış.
Galip Keçelioğlu’nun yanıtı çok anlamlı ve düşündürücü:
“İbrahim kardeşim, Kırat süvariyi tanımıyor”

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, aldığı riskin bedelini nasıl ve ne zaman öder, öder mi ödemez mi o konuda şimdilik bir yorum yapmak gereksiz; ancak ihtilalin olmazsa olmaz bir yasası vardır:
KAZANIRSAN VATAN KAHRAMANISIN, KAZANAMAZSAN VATAN HAİNİSİN.
Mesut Özakcan’ın bu kuralı bildiğinden eminim.
Bu riske girmekle belli ki birçok şeyi göze almış.
O Bedelini ödemeyi göze aldıktan sonra, eleştirmenin, yargılamanın bir yararı yok.
Bugün yargılayanlar o kazansa bile düşüncelerini değiştirmeme erdemini göstermeliler. 

Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan şimdi bu durumda.
DP’den yeniden Efeler Belediye Başkanı seçilirse, onu yargılayanlar dışında herkes için kahraman olacaktır.
Kim bilir, belki CHP’li iken Özlem Çerçioğlu ile kurulamayan uyumlu iletişim köprüsü daha sağlam bir şekilde kurulabilecektir; çünkü daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Efeler Belediyesi Aydın siyasetinin “KOZMİK ODASI”dır ve Özlem Çerçioğlu bu kozmik odanın öneminin bilinçli olarak farkındadır, işi şansa bırakmayacaktır.

Efeler’e hizmet konusunda yarışa giren özünde iki CHP’liden, Fatih Atay’ın programlarına zaman zaman katıldım.
Projeleri arasında işsizliğe çözüm getirecek kooperatifleşme gerçekten Efeler ilçesinde özellikle kadınlara ekonomik özgürlük getirecek nitelikte.
Aydın’ı marka şehir yapma projesi ise gerçekleştiğinde, gerçekten bir devrim olacak; şimdiye dek hep vaatlerle oyalanan Aydınlılar, Tralles’in turizm merkezi olmasıyla gerçekten uluslararası bir çekiciliğe sahip olabilecek.
Bu projeyi engelleyecek tek engel, JEOTERMAL SANTRALLER.
Fatih Atay, konuşmalarımızda da gördüğüm kadarıyla jeotermal santrallerin Aydın’ı havasıyla, suyuyla, toprağıyla yok etmesine izin vermeyecek bir kararlılık içinde.
Ruhsatsız oldukları iddia edilen jeotermal santrallerin çalışmasını durdurmak için hem bir hukukçu hem de belediye başkanı olarak etkili olabilecektir.
“Belediye Başkanı kimdir?” sorusuna verdiği cevapta:
“Belediye Başkanı bulunduğu beldede, ilçede, ilde, halkının doğumundan ölümüne kadar sorunlarını çözmek için çaba gösteren bir kamu görevlisidir”
Fatih Atay, bu söylemiyle projelerinin kefilliğini peşinen kabul etmiş olmuyor mu?
Örneğin, kestane konusundaki projesi ilgi çekici.
“Kestane şekeri Bursa adı ile ünlü, oysa kestane Aydın’ın kestanesi, kendi ürünümüzü imalathaneler açarak neden değerlendirmeyelim?”
Fatih Atay bilinçli bir şekilde diyor ki, “Tüm projelerin gerçekleşmesi için jeotermal santraller konusu sadece CHP’nin değil Aydın’da yaşayan herkesin tüm siyasi partilerin, görüşlerin sorunudur. Buna mutlaka kalıcı bir çözüm bulunacaktır.”

Söz jeotermal santrallerden açılmışken ister istemez akla Germencik Belediye Başkanı ve Efeler Belediye Başkan adayı Ümmet Akın geliyor…

Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladığı günden beri değil de, Germencik’te jeotermal santraller pıtırak gibi çoğalmaya başladığında dikkatimi çekmişti.
Ümmet Akın, sanki kafasında kesinleştirdiği hedefe at gözlüğü takmış gibi gidiyor.
Sağına, soluna, önüne, arkasına hiç bakmıyor gibi…
Sanki bakarsa ezberi bozulacakmış gibi tavır sergiliyor.

Kimi zaman Germenciklilerle yaptığı görüşmelerde belediyeye ait tarlaları, jeotermal şirketlerine sattığını, kazanılan parayla ilçeye bir belediye binası bile yaptırmadığından dert yandılar.
Hatta Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na soyunmasını da Germencik’te kazanma şansını kaybetmesine bağladılar.
“31 Mart seçimlerindeki şansı nedir?” sorusuna da, çoğu Germencikli, “Aydınlılar jeotermallerden dertli değiller mi? koskoca Aydın’ı jeotermalcilere satmasına göz yumarlarsa kendileri bilecekleri bir şey” diyerek dile getiriyor.
Rakibi Fatih Atay bile, “jeotermale hayır diyenler, buna rağmen Ümmet Akın’a oy verirlerse Aydın jeotermal cenneti olurken, her geçen gün artmakta olan kanser belası bu kez daha da katlanacaktır.”

Son günlerde jeotermal santrallerin ruhsatlarının olmadığı yolunda yoğun bir paylaşımlar olmasına karşın bu iddiaların asılsız olduğunu açıklayan bir resmi açıklamanın da yapılmaması kuşkuları arttırıyor.
Eğer Germencik’teki jeotermal santrallerin ruhsatlarının olmadığı doğruysa Ümmet Akın’ın işi tam bir labirente dönüşebilir.

31 Mart seçimlerine dört gün kaldı.
Her şey Pazar akşamı belli olacak.
Kediler,trafolar,bilgisayar oyunları, v.s,v.s

 

Önceki ve Sonraki Yazılar