Gazeteciler renkli gecede doyasıya eğlendi   

Zor çalışma şartları altında özellikle pandemi döneminde fedakarca çalışan basın mensupları, ABGC’nin düzenlediği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliğinde doyasıya eğlenerek stres attı.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde basın mensuplarını düzenlediği programda ağırladı. Efeler’e bağlı Kızılcaköy Mahallesi’ndeki Keyif Bahçesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinliğe gazeteciler büyük bir katılım sağladı. Özellikle pandemi döneminde fedakarca çalışarak kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlayan gazeteciler, kendileri için düzenlenen etkinlikte çalan şarkılarla doyasıya eğlendi. Çalan müziklerle coşan basın mensupları 2021 yılının stresini de attı. ABGC Başkanı Cem Ulucan’ın ev sahipliği yaptığı geceye Basın İlan Kurumu Aydın Şube Müdürü Nuri Gülen, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Aydın Büyükşehir Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Onur Arazsu, İncirliova Belediyesi Basın Birimi Sorumlusu Hüseyin Çetin de katıldı. 
 

“İŞSİZLİKTE BİRİNCİ SIRADA GAZETECİLER ÇIKIYOR”
Programda konuşan ABGC Başkanı Cem Ulucan, Keyif Bahçesi’ne geceye verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Basın sektörünün yaşadığı sorunlara değinen Ulucan, “Gazeteciler hep ekonomik sorun yaşıyor. Sorunun temelinde ekonomi olmadığını aslında biz daha yeni yeni anlıyoruz. Çünkü ekonomik sıkıntı dediğiniz şey, dünyayı etkileyebiliyor. Bundan biz çok etkileniyoruz. Ekonomik sorunumuz yok diyemeyiz. Aslında ekonomik sorunlar bizim ikinci planda olan sorunlarımız. Pandemi döneminde gazeteciler için ne yapıldı dersek örnek veriyorum 7 kadro, 6’ya indirildi. Bir gecede 900 gazeteci işsiz kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu yılki araştırmasında 2018 yılından bu yana her yıl işsizlikte birinci sırada gazeteciler çıkıyor” dedi. 
 

“ODA VE BİRLİK OLAMIYORUZ”
Başkan Ulucan, gazetelerin Ticaret Odası ya da Aydın Elektrikçiler Elektronikçiler Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarları Odası’na kayıtlı olduğunu anımsattı. Asıl sorunun Gazeteciler Cemiyeti’nin bir dernek statüsünde yer alması olduğunu söyleyen Ulucan, “Oda olamıyoruz, birlik olamıyoruz. Bu yasal statüyü bize vermiyorlar. Ama biz 4’üncü gücüz. Bunun değişmesi lazım. Bizim birinci problemimiz, gazetecilerin birlik ya da oda statüsüne kavuşma zorunluluğudur” dedi.  Şehirde 70’e yakın gazete olduğunu hatırlatan Ulucan, “İnternet sitelerini de sayalım 100 tane. 100 tane vergisini ödeyen gazete sahibi var. Gazeteciliği ikiye ayırmak lazım. Çalışan arkadaşlar var, gazete sahipleri var. Asıl işin ekonomik yükünü çeken arkadaşlarımız var. Bu eleştirmekle bitmez. Ama talep etmek zorundayız. Birincisi birlik ya da oda statüsüne kavuşmak zorundayız” diye konuştu. 
 

“MESLEK YASASI HAYATA GEÇMELİ”
Ulucan, Meslek Yasası’nın da hayata geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Çeşitli mesleklerden örnek vererek birçok kişinin bir anda gazeteci olabilmesini eleştiren Ulucan, “O yüzden ikinci talebimiz de Basın Meslek Yasası’nın da bir an önce çıkartılması. Mesleğe bir çeki düzen verilmesi. 20 yıldır bir internet yasası çıkamamış. İnternet gazeteciliğini resmi olarak gazeteci sayamıyoruz. Vergi grubu dediğimiz haftalık, 15 günlük, aylık gazetelerimiz. Aydın’da en büyük pay aracılık ilanlarından geliyor. Bu da 12 gazete dışında kalan yaklaşık 56 gazetede toplanıyor. Ama Basın İlan Kurumu’nun nezdinde bile sadece 12 tane gazete, gazeteci sayılıyor. Bunların değişmesi lazım. Bizim taleplerimiz bu yönde olacaktır” dedi. 

İzlenme: 660

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar