Gazetecilerden Vali Köşger'e ilan desteği talebi
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Gazetecilerden Vali Köşger'e ilan desteği talebi

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener ve yönetim kurulu üyeleri, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’i ziyaret edip resmi ilan genelgesi ile ilgili görüşme yaptı. 

(ABDURRAHMAN FIRAT) Ziyarette, AGC Başkanı Şener, kamu kuruluşlarının resmi ilan verişinde azalış olması nedeniyle gerçekleştirilen görüşmede, Kamu İhale Kanununda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesine dikkat çekti.
Başkan Şener, Vali Köşger’e kamu hukukuna tâbi olan veya kamunun denetimi altında bulunan kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ihalelerini kanuna göre hareket edilmesi için resmi kurumlara genelge çıkarılması ve kanunun hatırlatılması talebiyle bir dosya verdi. Vali Köşger, konuyla yakından ilgileneceğini söyledi.
İhalelerin geniş kitlelere duyurulması, şeffaflığı için Valilikten bir genelge yayınlanma talebinde bulunan Şener, Malatya, Elazığ, Sivas ve Kastamonu Valiliklerini örnek gösterdi. Şener’in Vali Köşger’e teslim ettiği dosyada, kamu kurum ve kuruluşlara genelge çıkartılıp, Kamu İhale Kanununda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması; istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması istenilerek, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesine dikkat çekildi. 
Bazı kamu kuruluşlarının, bazı belediyelerin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nda istenen şartları yerine getirmediğine dikkat çekildi. Aydın’daki bütün gazeteler adına talepte bulunan Şener, ayrıca kamu kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapan il merkez ve ilçelerdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına genelgenin dağıtım yapılarak, kamu kurum ve kuruluşların yetkililerinden mal ve hizmet alımlarında kanun, yönetmelik ve mevzuata uygun hareket edilmesi gerektiğini bildirdi. 

gazetecilerden-vali-kosgere-ilan-destegi-talebi-100605-177b012af03a337e914080d62a49ee67.jpeggazetecilerden-vali-kosgere-ilan-destegi-talebi-100605-cb776e3b9a20c0c1dfba196238dbaa98.jpg


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.