AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetecilik, sizin ezip geçebileceğiniz bir meslek değil

A+A-

Sözde birçok gün gazeteciler günü olarak kutlanır.10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı (Basın Bayramı),21 Ekim de Dünya Gazeteciler günü olarak kutlanır. Kutlamayın, saygı gösterin. İlk önce saygı gösterin ki kutlamayı hak edin. Alkışlar, metinler, övgüler iyi ki varsın basın sözleri. Yapmacık olmayın, gerçek olun sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız. Gerek mevkiinize, gerekse görevlerinize saygı duyan ve emek vererek, gece gündüz demeden haberlerinizi doğru, anlaşılır ve saygı çerçevesinde yaptığımız bu sahada sizin koltuğunuzda oturup kazandığımız kuruşun lafını yapıp arkamızdan atıp tutmalarınızı yutacak ve buna göz yumacak kadar aşağılanmayı hak etmiyoruz.

Biz muhabirler olarak, ayrıca gazetecilik mesleğinin tüm kademelerinde çalışanlar olarak mesleğimize ve işimize sahip çıkmalıyız. Ben de bu yüzden bu yazıyı yazıyorum. Kendi mesleğime ve bu meslekteki tüm arkadaşlarımın ne kadar zor bir görev üslendiklerini bilerek daha da saygı duyulmasını istiyorum. Kimse bize nasıl çalıştığımızı sormadı. Kimse bir gazetecinin bir günü nasıl geçer? Haberi hazırlamak için nasıl ter döker? Özel gün ve bayramlarda nasıl çalışır? Bu işin perde arkasında ne vardır? Demeden sadece kendi bildiğinizi okuyup zaman zaman haksız eleştirilerde bulundunuz. Duymayız zannettiniz ama bizler şikayet edildiğimiz her şeyi duyduk ve ona göre de davrandık. 

Yerel basın nedir ki sizce? Siz istediğiniz zaman haberlerinize gelen siz istemediğiniz zaman görmezden geldiğiniz bir meslek değil bu. Okuyucu, esnaf, parti teşkilatları, belediyeler, ilçe başkanları okuyucunun şehrine, o ilçenin muhabirine, şehrin bilgi kaynağına ne kadar sahip çıkıyor bir tartmak lazım. Büyük bir emek var ve bu emek sizin lafını tartmadan konuştuklarınızın altına ezilecek şeyler değil. Yukarıda saydığımız özel günler sizlerin sayesinde artık bir önem taşımaz hale geldi.

Bu meslek için her türlü zorluğa seve seve göğüs gerdiğimizi bilmenizi isteriz. Gazetecilik  mesleğini  sizin dilinize dolaştırıp laf ettirmeyiz. Çünkü biz o kadar gururlu o kadar yüce bir iş yapıyoruz ki siz istediğiniz zaman ezin diye değil. Kutlamayın bizim günümüzü sadece saygı duyun, saygılı olun yeter.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar