Geçim Ücreti açıklandı

Geçim Ücreti açıklandı

2020 yılı asgari ücret zam oranları vatandaşlar tarafından merakla beklenirken insani geçim ücreti rakamı açıklandı.

A+A-

KADİR CEYHAN- Asgari ücretin belirlenmesinde büyük rol oynayan insani geçim ücreti 2020 yılı rakamı açıklandı.  Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği  (İGİAD) yaptığı araştırmalar neticesinde 3 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve insani şartlarda yaşayabilmesi için gereken miktarın en az 3 bin 500 lira civarı olması gerektiğini açıkladı.

 Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) Tespit Komisyonu her yılın Aralık ayından insani olarak geçinebilmek için gerekli olan miktarı araştırarak kamuoyu ile paylaşıyor. Bu yıl da bölge bölge ailelerin insani olarak geçinmesi için gerekli olan asgari ücret seviyeleri açıklandı.

Yaklaşık 16 yıldır Asgari Geçim Ücreti (AGÜ) ismiyle İstanbul için İGİAD tarafından gerçekleştirilen araştırmalar 2014 yılında İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) adı altında daha geniş kapsamlı araştırmalara tabi tutulmuştu. Daha sonra bu araştırmalar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstatistiki Bölge Sınıflamasında Türkiye’de bulunan 12 bölge için yapılmaya başlandı.
Araştırmalar orta büyüklükte bir ailenin aylık olarak insani olarak geçinmek için ihtiyacı olan maliyeti ortaya çıkarmak için yapıldı. Bu çerçevede araştırma 3 kişilik bir ailenin, gıda, ulaştırma, haberleşme, giyim, ve diğer yakıtlar, mobilya, ev aletleri ve ev bakımı, sağlık, eğlence ve kültür, konut, su, elektrik, gaz, eğitim hizmetleri ve sair harcamalarını kapsıyor.

“GERÇEK ENFLASYONA GÖRE AYDIN’DA İŞÇİLERE 2019 YILINDA 2,094 TL, 2020’DE İSE 2,889 TL VERİLMESİ GEREKİYOR”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri baz alınarak yapılan araştırmalara ve hesaplamalara göre İstanbul’da bir çalışana ailesini geçirmesi için aylık olarak verilmesi gereken İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) 3500 TL olarak açıklanırken bu rakam Aydın’da çalışan bir kişi için ise 2,889 TL olarak açıklandı. 

Bu kapsamda yapılan araştırmaların ardından tespit edilen İGÜ rakamları, SGK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içerisine almıyor. İGİAD, söz konusu rakamı çalışana verilmesi gereken insani geçim ücreti tutarı olarak işverenlere bildiriyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye ortalaması içi İGÜ 2604 TL olarak açıklandı. İGİAD, şuan yürürlükte olan asgari ücretin daha da yukarı çekilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.