AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geçmiş Olsun Türkiye

A+A-

Yaşadığımız Elâzığ depremi ile tekrardan aynı acıları yaşadık. Depremin büyüklüğü 6,8 yaşanan depremin acı yüzü gün ağardığında ortaya çıktı. 41 kişinin hayatını kaybettiği 1607 kişinin yaralandığı depremde 45 kişi enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Hastanelerde ise hasta sayısının 87 kişinin tedavisi devam ediyor. Yaralıların 18 ise yoğun bakımda halen daha tedavi altında. AFAD tarafından yapılan açıklamada, Elâzığ ve Malatya’da incelenen 2 bin 945 binadan 87’sinin yıkıldığı, bunlardan 1287’sinin ağır hasar aldığı, 56’sının orta ve 876‘sının az hasarlı olduğu acil olarak yıkılacak 12 binanın tespit edildiği, 627 binanın hasar görmediği kayıtlara geçti.

Birçok il ve ilçeden yardım toplanarak depremzedelere yardımlar ulaştırıldı. Yine tek yürek olarak acılarına merhem olmaya çalıştık. Bir gerçek var, ülke olarak deprem bölgesiyiz. Ancak bunun önlemlerini ne kadar aldığımız tartışılır. Artık bir çare bulmalıyız. Her depremde yaşadığımız acılara bir son vermenin zamanı geldi ve geçiyor. Her deprem sonrası yaşananlar GSM şirketlerinin çökmesi şaka gibi ancak en fazla ihtiyacımız olduğunda işe yaramayan telefon şirketleri ne işe yararlar diye sormadan edemiyor insan. Bu tedbirleri almadığımız sürece günlük hayatta çok iyi hizmet vermeniz inanın hiçbir işe yaramıyor.

Bir diğer üstümüze düşen sorumluk ise daha büyük depremlerin yaşanacağını uzmanların söylemesine rağmen hem ilgili makamların hem de vatandaşların bu uyarıları dikkate almaması. Okullarda deprem ile ilgili eğitimin yeteri kadar öğrencilere verilmemesi. Hepimizin geleceği ile ilgili bir konuyu hatta siyasi meseleleri aşan konuyu ihmal ettiğimiz sürece çok daha fazla acı yaşanacağı acı gerçek. Müteahhitlerin eksik malzemeden çaldığı sağlam binaların yerini öylesine yapıldığı, yap geç binaların dikildiği ülkemizde acıları yaşamaya devam edeceğiz. Rant kavgasını bırakıp insan hayatını göz önünde bulundurmaya ne zaman geçeceğiz ya da bunun için bu ülkede bir şeyler ne zaman değişecek. Deprem öldürmez öldüren depreme dayanıklı daha güvenilir insanı koruyan yapılar yapmamak öldürüyor insanları.

Deprem konusunda dünyada en büyük sarsıntıların yaşadığı ülkelerden biri de Japonya. Dolasıyla Japonya, deprem müdahale mekanizmalarının, altyapılarının vatandaşlarının olası felaketlere hazırlanması için büyük çabalar gösteriyor. Bu bakımdan ülkenin büyük yatırmalar yaptığını hepimiz biliyoruz. Sadece biliyoruz, görüyoruz ancak halen daha bir icraata geçtiğimiz yok. Darısı başımıza.

Geçmiş olsun Türkiye. Geçmiş olsun Elâzığ. İnşallah tüm ihmallerin ortadan kalktığı, can kaybının daha az yaşandığı bir ülke oluruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar