GEKA HİBE PARAYI DAĞITAMADI

Aydın, Denizli, ve Muğla illerini kapsayan TR32 bölgesinde faaliyetlerini sürdüren GEKA (GüNEY Ege Kalkınma Ajansı) 2019 yılı teklif çağrısında beklenmedik bir hamle yaparak özel sektöre yönelik proje teklif çağrısına çıkmıştı. İçinde bulunduğumuz ekonomik durgunluğa rağmen risk alıp özel sektöre hibe dağıtmayı uygun gören kalkınma ajansı, geçtiğimiz günlerde sonlandırdığı süreçte hibe vermeyi ön gördüğü paranın büyük bir kısmını dağıtamadı.
    2019 yılı için 2 ana başlıkta proje teklif çağrısına çıkan GEKA, “Güçlü Sanayi Mali Destek Programı” kapsamında 25 Milyon Türk Lirası dağıtacağını, Temiz Üretim Mali Destek Programı kapsamında da 5 Milyon Türk Lirası dağıtacağını duyurmuştu. 28 Ekim tarihinde yayınladığı ve başarılı bulunan projelerin yer aldığı listede toplam 50 projeye 21,5 Milyon Türk Lirası dağıtacağını duyurdu.
    30 Milyon hibe ile yola çıkan GEKA’nın dağıtamadığı 8,5 Milyon liranın sebebini gerçekten çok merak ediyorum. 8,5 milyon dağıtılamayan bütçe demek 17 milyon liralık yatırım demek.
    Yatırım ve yatırımcı kıtlığı çektiğimiz şu günlerde bölgemizde yapılması öngörülüp de yapılamayan 17 Milyonluk yatırım yüzlerce istihdam demek, kalkınma demek, ihracat demek, katma değer demek…
    Burada suçu GEKA’ya atmak doğru bir yaklaşım değil. Fakat altında yatan sebep bende fazlaca merak uyandırmış durumda. 
    Ajansa nitelikli ya da yeterli sayıda proje ulaşmamış olabilir. Projeler desteklenmeye değer bulunmamış olabilir. Proje sahiplerinin mali yeterlilikleri projeyi uygulamak için yetmemiş olabilir. Daha birçok sebep sayılabilir. Fakat sebep ne olursa olsun, sonuç maalesef kullanılamayan kaynak, gerçekleştirilemeyen yatırımlar oldu. Çok da kötü oldu..
    İşletmelerimizi proje kültürüne alıştırmamız ve proje üretmeleri için teşvik etmemiz gerekmektedir. GEKA ile birlikte KOSGEB’de sürekli olarak teklif çağrısında bulunarak işletmeleri proje karşılığı destekleme vaadinde bulunuyorlar. Zaten benim arzu ettiğim, istediğim destek modeli de tam olarak bu aslında. Öyle nereye harcandığı belli olmayan paraların kamu kaynağından kullandırılmasına oldum olası karşı gelmişimdir. Projeni sunarsın, uygun kriterlerde ise desteğini alırsın. Kamu kaynağını verimli kullanmak gerekiyorsa bunun en güzel şekli de budur. Belki GEKA’nın dağıtamadı diye üzüldüğümüz kaynak zayi olmaktan kurtarılmış bir kaynaktır, ne malum? Belki zorla dağıtılsaydı yetimin hakkı yanlış ellerde heba olacaktı..
    Umarım kalkınma ajansı bu bütçeyi daha etkin ve verimli yatırımlarda değerlendirerek bölgemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenir.
    Sevgiyle kalın, hoşça kalın.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.