Bu çerçevede son olarak İzmir'in Seferihisar ilçesinde 14 yıldır düzenlenen 'Yerel Tohum Takas Şenliği' iptal edildi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cumhurbaşkanlığı’nın genelgesi kapsamında şenliği iptal etmek zorunda kaldıklarını vurguladı.

aw207812-01.jpg

ÜZÜNTÜSÜNÜ DİLE GETİRDİ

Başkan Yetişkin, şenliğin yerel üreticilere can olduğuna işaret etti. Yetişkin, “Yerli tohumumuza sahip çıkmak ve yaşatmak için ilkine 2010 yılında başladığımız Tohum Takas Şenliği'miz artık Seferihisar’ın bir marka değeri olmuş durumda. Seferihisar Tohum Takas Şenliği yalnızca bir şenlik olmasının ötesinde, atalık tohumumuza, yerli üreticinin alın terine ve toprağımıza sahip çıktığımız bir mücadelenin de yüzü oldu” diyerek iptal nedeniyle üzüntüsünü dile getirdi.

aw207812-02.jpg

15 yaşındaki kız 120’ye yakın bıçak darbesiyle öldürülmüş... 15 yaşındaki kız 120’ye yakın bıçak darbesiyle öldürülmüş...

FİDE VE TOHUMLAR ŞENLİK DIŞINDA DAĞITILACAK

“Ne yazık ki her yıl büyük bir heyecanla beklediğimiz ve bu yıl da 25 Mayıs’ta Ürkmez’de gerçekleştireceğimiz Yerel Tohum Takas Şenliği’ni, Cumhurbaşkanlığı’nın Kamu Tasarruf Tedbirleri Genelgesi sebebi ile üzülerek gerçekleştiremeyeceğiz" diyen Yetişkin, şunları kaydetti: "Seferihisar Belediyesi olarak bundan sonra da yerli tohumun ve tarımsal üretimin gelişmesi ve desteklenmesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Bizler yine toprağı ışıldayan bir memleket için çalışmaya devam edeceğiz. Şenlikte dağıtmak üzere yetiştirdiğimiz fide ve tohumların dağıtımı ile ilgili ilerleyen günlerde açıklama yapacağız.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı