AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gelinliklerin rengi niçin beyazdır?

A+A-

Bir gelenek gibi görünse de bazı davranışlarımızın belli bir nedeni vardır. Daha önce de yazdığı İngiltere’de trafiğin sağdan işlemesi ve benzeri konular gibi. Bunlar alışılagelmiş durumlar ve olgular olsa da hepsinin bir nedeni ve bir çıkış noktası vardır.
İsten onlardan biri de gelinliklerin beyaz olması. Ne zaman ve nasıl bu geleneğin oluştuğu konusunda düşünce içerisinde olmadan devam eden bir gelenektir Gelinliklerin BEYAZ olması durumu. Aynı şekilde bir başka soru da erkeklerin eski çağlarda nasıl TRAŞ oldukları konusu vardır. Bu da yapılan araştırmalar ve ortaya çıkarılan eski kalıntılardan öğrenildiği kadarı ile çeşitli traş aletleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Gelin bunlara bir bakalım.
BEYAZ GELİNLİK
Beyaz gelinlik adetinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu yıllarda kraliyet ailesi gelinlerinin gümüşi renkte gelinlik giymeleri gelenekti. Kraliçe Viktorya bunu reddetti ve beyaz gelinlik giymekte ısrar etti. Bundan sonra İngiliz ve Fransız yazarlar, beyaz rengin masumiyetin simgesi olduğu konusunu işlemeye başladılar. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez koşulu olduğu için beyaz gelinlik adeti tuttu. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini topluma ilan etmelerinin vasıtası oldu. Gelinlikle ilgili bazı batıl inançlar da var. Bunlara göre gelinin gelinliğini bizzat kendisi dikmesi, damadın düğünden önce gelini gelinlikle görmesi, gelinin gelinliği düğünden önce giymesi uğursuzluk getiriyor.
ERKEKLER ESKİDEN NASIL TRAŞ OLUYORLARDI?
Arkeologlara göre erkekler tarih öncesi devirlerde de tıraş oluyorlardı. Mağara duvarlarındaki bu devirlerden kalma resimler sakal tıraşı için kabukların, köpekbalığı dişlerinin, en çok da keskinleştirilmiş çakmaktaşlarının kullanıldığını göstermektedir. Günümüzde keşfedilen bazı ilkel kabilelerde çakmaktaşının bu amaçla kullanıldığı gerçekten de görülmektedir. Mısır'da açılan mezarlarda eski Mısırlıların M.Ö. 4. yüzyılda sakal kesmek için kullandıkları altın ve bakır aletler bulunmuştur. MS. 14. yüzyılda şimdiki usturanın ilkelleri ortaya çıkmaya başladı, ama erkeklerin acılı ve kanlı tıraş derdi 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. King Camp Gillette (jilet) ABD'de 1901 yılında ilk iki taraflı jileti keşfetti. Daha sonra eski bir kılıç üreticisi olan Wilkinson firması da tıraş bıçağı üretimine geçti ve bu ikili günümüze kadar piyasanın devleri olarak geldiler. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar