Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, GSB Gençlik Kampları'na rekor sayıda başvuru aldıklarını kaydetti. 15 Mayıs’ta başlayan ilk dönem başvurularının 7 Haziran’da sona erdiğini belirten Bakan Bak, ilk dönem için 131 bin 168 gencin kayıt yaptırdığını dile getirirken, ikinci dönem başvurularının ise sürdüğünü aktardı.

"AİLELERİMİZ RAHAT OLSUN"
Gençlerin ilgisinin kendilerini memnun ettiğini dile getiren Bak, “Kamplarımıza bu yıl rekor sayıda başvuru geldi. Başvurular, okul başarısı ve aile geçim durumu kriterlerine göre dijital ortamda değerlendirilecek. Şehit çocukları ve gazi yakınları kamplara doğrudan katılım hakkı kazanacak. Çocuklarını kampa gönderecek olan ailelerimiz rahat olsun. Kampa gelen her çocuk artık bizim evladımızdır" ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK KAMERASIYLA TAKİP YAPILIYOR
Bakanlık olarak gençlerin memnuniyetine büyük önem verdiklerini ifade eden Bakan Bak, "Kamp alanlarımızda 7/24 güvenlik kamerası takibi yapılmakta, güvenlik personelleri ve kamp liderleri görev almaktadır. Kamplara giderken, kamp süresince ve kamp dönüşünde bakanlığımız personelleri kafile sorumlusu olarak gençlere eşlik ediyor. Gençlik kamplarımızda doktor, ilk yardım personeli ve ambulans hizmeti de verilmekte” dedi.

"ZARARLI ALIŞKANLIKLARA KARŞI BİLİNÇLENDİRİYORUZ"
Bakan Bak, kamplara farklı illerden gençlerin geldiğini, bu vesileyle kültür paylaşımı sağlandığını da belirtti. "Kamplarımızda, ülkemizin geleceği olan gençlerimizin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla onları zararlı alışkanlıklara karşı bilinçlendiriyoruz" diyen Bak, şunları kaydetti: "Ayrıca sanatsal, sosyal, kültürel ve eğitsel faaliyetler ile tarihi ve kültürel geziler, spor faaliyetleri düzenliyoruz. Kamplarımızın sportif ve eğitsel anlamda gençlere katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Bizler gençlere özlerindeki cevheri fark edip ortaya çıkarmaları için imkanlar sunmaya devam edeceğiz."

Siyasi liderlerin bayram programı belli oldu Siyasi liderlerin bayram programı belli oldu

ÜCRETSİZ OLARAK DÜZENLENİYOR
Öte yandan gençlik kampları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2002 yılından bu yana her yıl ücretsiz olarak düzenleniyor. Gençlik kampları, 24 Haziran-23 Eylül tarihleri arasında 25 farklı ilde bulunan 11’i deniz, 27’si doğa olmak üzere 38 farklı alanda gerçekleştiriliyor. Yaz gençlik kampları deniz ve doğa kampları olmak üzere ikiye ayrılırken, deniz kamplarında 12-13 ve 14-15 yaş grupları ağırlanıyor. Doğa kamplarında ise 16-17, 18-22 ve 23-25 yaş grupları misafir ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi