Gençlerin cebine para, eline telefon vereceksin

Gençlerin cebine para, eline telefon vereceksin

Karacasu ilçesinde baba mesleğini sürdüren çömlek ustası Alper Muammer Ekiz, emek gerektiren mesleklere gençlerin ilgi göstermediğini söyledi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Ekiz, günümüzdeki gençlerin cebine para konulmasını ve eline cep telefonu verilmesini istediğini aktardı. 

Aydın’ın Karacasu ilçesinde yaşayan Alper Muammer Ekiz, liseyi bitirdikten sonra baba mesleği çömlekçiliği öğrenip geçimini sağlıyor. Pandemi nedeniyle işlerinde aşırı derecede düşme yaşandığını belirten Ekiz, işlerin yüzde 80 oranında düştüğünü kaydetti.

İlçede çömlek yapan yaklaşık 22 ustanın olduğunu ve hepsinin de çırak bulamadığını belirten Ekiz, günümüzdeki gençlerin emek gerektiren meslekler yerine masa başı işleri talep ettiğini söyledi. “Herkes akıllı olursa dağdaki keçiyi kim güdecek” sözlerini hatırlatan Ekiz, şimdiki gençlerin ceplerine para ve ellerine telefon verilmesini istediğini aktardı. 

BU İŞ YETENEK İŞİ
Çömlekçilik mesleğinin işi bilene kolay bilmeyene ize çok zor bir meslek olduğunu dile getiren Ekiz, “Bu iş yetenek işi, yeteneğin yoksa ömür boyu uğraşsan bu işi yapamazsın. Kendini geliştirmen gerekiyor sürekli bir şeyler üretmen gerekiyor. Araştırmak gerekiyor. Baba mesleğim. Liseye gittim lise bittikten sonra okuyamayınca buraya geldim. Babamın yanında bu işi öğrendim. Benden sonra bu mesleği öğrenmek için yanımıza gelen hiç kimse olmadı.” dedi.

GENÇLER ÇALIŞMAK İSTEMİYOR
Bu işe yapacak gençlerin olmadığının altını çizen Ekiz, “Çömlek yapımını öğrenmek ve mesleği sürdürmek isteyen gençler yanımıza gelmiyorlar. Sizin iş zor, çamur ve ağır diyor gelmiyorlar. Günümüzdeki gençlerin eline parayı ve telefonu vereceksin, gez diyeceksin. Başka bir şey demeyeceksin. Hepsi mi böyle bilmiyorum ama yüzde 90’ı öyle. Çalış dedin mi kimse çalışmıyor. Herkes masa başı iş istiyor. Şimdi vücut yorulmayacak. Demişler ya ‘Herkes akıllı olursa dağdaki keçiyi kim güdecek’. Alın teri ve emek vererek para kazanacak genç maalesef yok” diyerek kaygısını dile getirdi.

SİPARİŞE GÖRE ÜRETİM YAPILIYOR
Sipariş üzerine çalıştıklarını ifade eden Ekiz, “Güveç, testi, bardak, vazo, damacana, şekerlik, çaydanlık gibi bir çok ürünü yapıyoruz.  Bir günde yaklaşık 80 ürün yapabiliyoruz. Bir testiyi yaptıktan sonra bir hafta belli bir sertliğe gelmesini bekliyoruz. Sonra kulplarını takıyoruz. O da bir hafta kuruduktan sonra 800 ila 1000 derece arasında değişen sıcaklıktaki fırına ürünleri atıyoruz. Fırından çıkardıktan sonra ürünler, satışa hazır hale geliyor.” dedi.

ÇALIŞTIKTAN SONRA ALLAH RIZKINIZI VERİYOR
Ekiz, “Allah bereket versin bu meslek sayesinde karnımız doyuyor. Her şeyden önce ele güne muhtaç olmuyoruz. Sabah kalktığımız zaman ne iş yapacağız, nereye gideceğiz diye bir derdimiz yok. Sabah şu saatte niye işe gelmedin diye karışanımız yok. Çalıştıktan sonra Allah rızkımızı veriyor.” diye konuştu.  

İŞLER YÜZDE 80 DÜŞTÜ
Yaptıkları ürünleri genelde yurt içinde sattıklarını aktaran Ekiz, “Yurt dışına gönderen arkadaşlarımız var. Genelde Suudi Arabistan’a gönderiliyor. Suudi Arabistan da ürün almayı bırakınca bazı arkadaşlarımızın ürünleri elinde kaldı. Pandemi de işlerimizi çok etkiledi. Bu dönemde gelen siparişlerin yüzde 80’i gelmedi. İşlerimiz bu yüzden bayağı düştü.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.