Dt. Aybüke Yitim

Dt. Aybüke Yitim

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

GENEL ANESTEZİ ALTINDA DİŞ TEDAVİSİNDEN KORKMALI MIYIZ?

A+A-

Sevgili Hedef okurları,
Sizlere kucak dolusu selamlarımı iletiyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi sorularınız olursa bana mail adresimden ya da yazılarımın altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz. Yazıma başlamadan önce geçen haftaki yazıma gelen bir kaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
1-Dişçi korkusu geçebilen bir durum mudur?
Elbette ki yenilebilen bir korku diş hekimi korkusu. Önceliğimiz altında yatan sebepleri bulmak, hasta-hekim iletişimini güveni bir şekilde sağlamak, korku sebebine yönelik bir planlama ve motivasyon sağlamaktır.
Özellikle de çocuklarınızda bu korkunun gelişmemesini istiyorsanız erken yaşlarda başlayan diş hekimi kontrolleri hem çocuğunuzun hekime alışmasını sağlar hem de herhangi bir diş problemini ileri seviyeye taşınmadan çözümlenmesini kolaylaştırır.
2-Korkum varsa genel anesteziyle mi tedavi olmalıyım?
Genel anestezi altında diş tedavisi; anksiyete ve korku düzeyi yüksek hastalarda ya da yaşı küçük olan çocuk hastalarda tercih edilebilen bir yöntemdir. Bazı zorunluluk durumlarında da kullanılması kaçınılmaz olabiliyor( Örn;otizm,down sendromu gibi.) Aslında bu tip durumlarda bile hastayla iyi bir iletişim kurulduğu takdirde tedaviler normal klinik şartlarında rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. O sebeple kesinlikle genel anestezi altında tedavi olunmalıdır diye net bir yaklaşımda bulunulmadan önce mutlaka bir diş hekimiyle görüşmenizi tavsiye ederim.
Gelelim bu haftaki konumuza. Geçen hafta anksiyete ve diş hekimi korkusundan bahsedince özellikle çocuklu hastalardan gelen genel anesteziyle yaptırmak iyi olur mu soruları sebebiyle bu hafta genel anestezi ve sedasyonla yapılan tedavilerden bahsetmek istedim.
Biz yetişkinler için bile korkutucu olan diş tedavileri özellikle yaş grubu küçük ve lokal anestezi uygulaması gerektirecek çoklu tedavilere ihtiyacı olan çocuklar için daha korkutucu ve zor bir hal alabilmektedir.
Bütün yaş gruplarındaki hastalarla birlikte özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklarda daha sık gözüken ve çok sayıda dişin çürüdüğü “Erken Çocukluk Çağı” daha önceki ismiyle biberon çürüklerinde; steril koşullarda genel anestezi veya sedasyon altında tek seferde tüm dişlerin tedavisi önemli ve etkili bir tercihtir. Sedasyon bilinçli ve derin sedasyon olarak değerlendirebiliriz. 
Sedasyon ve genel anestezi farkı nedir?
Bilinçli Sedasyon:
İlacın etkisiyle hastanın bilinç düzeyinde hafif bir azalma ile birlikte hastanın bağımsız ve devamlı olarak hava yolunu koruyabildiği, fiziksel uyarılara ve sözlü komutlara uygun bir şekilde yanıt verebildiği durumdur. 
Derin Sedasyon: İlaca bağlı olarak bilinç düzeyinde azalmanın kontrol edilebildiği bununla birlikte hastanın koruyucu hava yolu reflekslerinin kısmen veya tamamen kaybolduğu, sözlü komutlara yetersiz yanıt ile karakterize durumudur. Hasta kolaylıkla uyandırılamamakta fakat tekrarlayan sözlü ya da ağrılı uyarılara anlamlı cevap verebilmektedir.
Sedasyon ile yalnızca çekim yapılabilmektedir. 
Genel Anestezi: İlaçlarla sağlanan, geri dönüşümlü, ağrılı uyarana bile yanıtın olmadığı bilinç kaybı durumudur. Dolgu,çekim,kanal tedavisi gibi bir çok işlem yapılabilmektedir.
Korkusu, endişesi olan veya engeli bulunan çocukların diş tedavileri ülkemizde diş hekimleri için çözümlenmesi gereken ciddi bir problemdir. Ülkemizde çocuklardaki çürük oranı Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlerin çok üstünde olup özellikle uyumsuz çocuklarda tedavi yapılamadığından çekilen süt dişleri, ortodontik tedavi gereksinimini artırmaktadır.
Peki genel anesteziyle tedavi kimlere, nasıl uygulanır?
Genel anestezi yapılması planlanan çocuk bir gün önce genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilerek anestezi almasında herhangi bir sakınca olup olmadığı kontrol edilir. Ertesi gün hasta 6-8 saat aralığında aç olarak hastaneye gelerek yatış yapılır. Genel anestezi randevusu saatinden bir saat önce çocuğa meyve suyuna karıştırılarak sedatif verilerek rahatlaması sağlanır. İlacın etkisiyle hafif uyku haline geçen hasta ameliyathaneye alınır. Bu sayede anne babasından ayrıldığını hissetmez. 
Diş hekimi genel anestezi altında tüm dişlerin tedavisini ve koruyucu uygulamaları ortalama olarak 1-2 saat içerisinde gerçekleştirir. Genel anestezi altında diş tedavileri ilk dişlerin çıktığı 1 yaşından itibaren her yaşta gerçekleştirilebilir. Tedavi süresi yapılacak olan işlem sayısına göre değişir. İşlem sonrasında anne ve babaları ile birlikte 1-2 saat kadar dinlenme odasında dinlendirilen çocuklar daha sonra evlerine gönderilir. Okula giden çocuklar ertesi gün rahatlıkla okula gidebilirler. 
Fiziksel veya zihinsel engeli bulunan, restoratif veya cerrahi tedaviye gereksinimi olan ancak akut enfeksiyon, anatomik varyasyonlar veya alerji nedeniyle lokal anestezi uygulanamayan, acil tedaviye gereksinimi olmasına rağmen iletişim kurulamayan, genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi risklerin azalacağı (bazı kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıkları olan) ,herhangi bir nedenle (uzak yerde oturulması, alerjik reaksiyon riski vb.) tedavisinin tek seansta tamamlanması gereken çocuklara yapılabilmektedir.
İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli ve doğru bir yöntemle diş fırçalamaya devam edilmesi ve rutin kontrollerin aksatılmamasıdır.
Sağlıklı günler dilerim.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.