Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

GERÇEK SEVGİ

A+A-

Sevgisizlik ve bencillik öyle bir şey ki, yaptığınız hareketlerden,konuştuğunuz sözlerden ortaya çıkar. Her şeyin en iyisi benim demek, her şeyi ben biliyorum demek, kendinden başkasını sevmemek hastalık olmuş günümüzde.
Gerçek sevgiyi bilmeden yaşayan bedenler olmuşuz. Birinin derdiyle dertlenmek, çare olmak, bir faydanın dokunmasını istemek günümüzde yok denecek kadar az. Aslında empati kurarak, severek daha güzel bir dünya da yaşayabiliriz. Bunları yazarken bir hikaye geldi aklıma. Sevgisizliği ve bencilliği çok güzel anlatıyordu. Severek yaşarsak hayatın ne kadar kolay olacağını anlatıyordu. Seviyorum diyerek geçiştirilen bir sevgi değil gerçek sevgiyi anlatıyordu. Her hali ile...

***

Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: "Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?" Bakın göstereyim demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış.

Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar. "Ermiş bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz" diye bir de şart koymuş. Peki demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine şimdi demiş ermiş, sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. "Buyurun" deyince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş.

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan işte demiş ermiş, 'kim ki gerçek sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz ve şunu da unutmayın, gerçek pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar