AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçekten asgari ücret mi?

A+A-

Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte işverenlerin makul gördüğü ancak işçilerin asgari ücret ile nelere zam geleceği konusunda düşünceleri başladı. Asgari ücret yapılan toplantının ardından 2021’de net olarak 2 bin 825 lira 90 kuruş oldu.
Asgari ücret nedir? Asgari ücret, en az demek en düşük demek. Adı üzerinde, bir kişinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım, kültür ve benzeri zorunlu ihtiyaçlarını günlük fiyatlarla karşılayabileceği en düşük ücrettir. Tabii buna bir de "insanca yaşayabilmek ifadesini ekleyebiliriz. Elektrik, ev kirası, doğal gaz, telefon tüm faturalarının yüze vurulmasıdır asgari ücret. Bu en düşük parayla evindeki eşyanın bile bozulamaması için dua etmektir, ekstra masraf çıkarmamak ve itina ile geçinebilmektir.
Gün içinde omuzlarında tüm dünyanın yükünü taşıyarak çalışabilmektir. Gecenin bir yarısı ödemelerini düşünerek uykuların kaçmasıdır. Asgari ücretin satın alması hesaplanırken, satın alınamayanlar gelir akla genelde. Maaş günü gelir bir gün sonra cepte beş kuruş para kalamayacağını bildiğimiz umutsuzluğun adıdır asgari ücret. Zannedildiği gibi değil. İş yerinde yemeğin yanında verilen meyveyi evine, çocuklarına götüren işçidir asgari ücret.
2021’de belirlenen asgari ücret artışı ekonomik ve pandemi koşullarına bakıldığında işçiler aleyhinde açılmaya devam edecek. Milyonlarca işçi açısından kıt kanaat geçinme ücreti olmaktan ileriye gidemeyecek. Milyonları etkileyen asgari ücret bir lütuf değildir. Öte yandan işçi sınıfında birçok insan asgari ücretin altında çalıştırılır hale geldi. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 19,5 milyon ücretli çalışan var. Rapora göre, bu ücretli çalışanların 9,7 milyonu, yani neredeyse yarısı asgari ücret civarında ve altında (asgari ücretin altı ve yüzde 20 fazlası arası) bir ücretle çalışıyor. Rapora göre, tüm ücretli çalışanların yüzde 17’sine denk gelen yaklaşık 3,3 milyon çalışan, asgari ücreti bile elde edemiyor. Asgari ücretin yarısından daha az ücretle çalışanların sayısı ise 1 milyona yakın. Buna göre asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmek zorunda olan işçilerin sayısı 7,5 milyonu buluyor. 
İş veren cephesinde ise özellikle pandeminin getirdiği zor koşullar göz önüne alındığında asgari ücret desteğinin devam etmesi yönünde beklentiler var. Kısacası asgari ücret neye göre yüksek neye göre düşük? Bir ailenin geçimini sağlayabilmesi için asgari ücretin daha yüksek olması gerekir. Şükür etmeyi unutmamak gerekiyor tabi ki. Gerek işverenin gerekse işçinin Allah yardımcısı olsun.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar