TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

GERÇEKTEN ‘DOSTA GİDER’ Mİ? 

A+A-

Daha önce birkaç kez dile getirdiğim konulardan birisiydi ikinci el araç piyasası. Aslında tekrara düşmemek adına yeniden yazmak istemedim ama gördüğüm bir ilan sonrası elim klavyeye gidiverdi. Gerçekten ikinci el araç piyasasının bu durumu ne olacak? Ya da araç satışındaki klişelerden olan ‘Dosta gider’ sözüne artık ‘Bu paralara nasıl gidecek’ şeklinde mi cevap vermek gerek. 
Piyasanın yüksek olmasından bahsetmiyorum. Elbette zaman içinde bazı ürünlerin değeri artar, talep olursa fiyatı yükselir ya da genel olarak bu yükselen fiyatlar satıcıların da zam yapmasına neden olabilir. Bunlar bir yere kadar olabilecek durumlardır. Ancak gerçekten artık kantarın topuzu kaçmış durumda. Özellikle de internet ve sosyal medya üzerinden satılmak istenen araçlarda bunu görmek mümkün. 
Öyle arabalara öyle fiyatlar yazılıyor ki gerçekten insan ‘Bu kadar da olmaz’ diyor. Hele biraz da olsa arabalarla haşır neşirseniz bu fiyatların iyice abartıldığını anlıyorsunuz. 
Memurdan, öğretmenden, doktordan v.s bu tabirler var bir de. Bir insan direksiyon başına geçince (mesleği şoförlük değilse) yaptığı mesleğin ne gibi etkisi olabilir? Yani iyi bir kulak burun boğaz uzmanı motor yağını zamanında mı değiştirir? İşini hakkıyla yapan bir memur illaki çukurlara dikkat ederek mi sürer arabasını? 
Kısacası bir aracı iyi kullanmak da iyi bakım yapmak da aslında kişinin mesleğiyle ilgili değil de kendisiyle ilgilidir bence. Ama tabi satış ilanına eklenen bu meslekler aracın fiyatının da biraz da olsa yükselmesine neden oluyor. 
Kısacası günümüzde artık lüksten ziyade ihtiyaç olan arabalara sahip olmak gün geçtikçe daha da zorlaşmaya devam ediyor. Eskiden bütçesine göre herkese araba varken şimdi ellerdeki bütçeler piyasada bir çok araç için yeterli olmuyor.    

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar